Polskie Radio
Section05
Andrzej Strumiłło

Andrzeja Strumiłły myśliwskie wyprawy po Związku Radzieckim

- Tęskniłem do takiej Londonowskiej, męskiej przygody. Myślałem, że wsiądę sobie do łódki na rzece Ob albo Irtysz i spłynę od źródeł aż do Oceanu Lodowatego, po drodze łowiąc ryby, mieszkając w jakimś szałasie skleconym na brzegu - opowiadał w Dwójce w 2017 roku prof. Andrzej Strumiłło. Artysta zmarł 9 kwietnia br. w wieku 92 lat.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Strumiłło podróże Dwójka Aleksandra Łapkiewicz KULTURA

Gruza, Karewicz, Królikowski, Strumiłło. Odeszli, ale wciąż obecni

W audycji specjalnej, w Wielką Niedzielę, wspominaliśmy osoby niezwykłe, artystów, którzy pozostawili po sobie wyraźny ślad. Twórcy ci, choć odeszli, to wciąż są obecni, w pozostawionych dziełach i publikacjach. Wspominaliśmy reżysera Jerzego Gruzę, aktorów: Emila Karewicza i Pawła Królikowskiego i malarza, rzeźbiarza i grafika prof. Andrzeja Strumiłło.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Sławińska Paweł Królikowski Andrzej Strumiłło Emil Karewicz Jerzy Gruza

Prof. Andrzej Strumiłło, człowiek renesansu

- Myślę, że pan Andrzej poszukiwał prawdy. Z racji pokoleniowej i osobistej wierzył w pewne platońskie idee, rzeczy istniejące niepodważalnie, chociaż wcale nie łatwe do poznania. I z całą pewnością podróże do Azji i kontakt z różnorodnymi kulturami tej potężnej części świata otworzyły mu okno na inny wymiar tej prawdy - mówiła dr Joanna Wasilewska o zmarłym w wieku 92 lat prof. Andrzejowi Strumille.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Strumiłło malarstwo Dwójka Jakub Kukla

Zmarł prof. Andrzej Strumiłło. Wybitny artysta miał 92 lata

Wybitny artysta związany z Suwalszczyzną prof. Andrzej Strumiłło zmarł w czwartek nad ranem w wieku 92 lat - podały władze Suwałk. W październiku Strumiłło skończyłby 93 lata. Uprawiał wiele dyscyplin: malarstwo, grafikę, rysunek, fotografię, ilustrację, projektowanie książek, wystawiennictwo, scenografię. Był także podróżnikiem.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Strumiłło historia Polski SZTUKA KULTURA POLSKA Suwałki Litwa

Justyna Rekść-Raubo: "Maćkowa Ruda to kosmos Andrzeja Strumiłły"

- Profesor wielokrotnie wspominał, że jest gotowy odejść, ale dziś trudno jest znaleźć w sobie zgodę na to. Był to człowiek wyjątkowo wszechstronny, człowiek renesansu. To określenie, które absolutnie do niego pasuje -  tak zmarłego dziś w wieku 92 lat prof. Andrzeja Strumiłłę w "Poranku Dwójki" wspominała Justyna Rekść-Raubo, dyrektor artystyczna Letniej Filharmonii AUKSO.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Strumiłło Maćkowa Ruda Dwójka Poranek Dwójki Paweł Siwek