O spotkaniu filozofii i literatury

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2010 13:41
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Maciejem Michalskim - literaturoznawcą, autorem nowo wydanego studium o twórczości trzech wielkich polskich filozofów 2. poł. XX w.: Barbary Skargi, Leszka Kołakowskiego i Józefa Tischnera. Książka Filozof jako pisarz. Kołakowski – Skarga – Tischner skupia się na literaturoznawczym aspekcie tekstów filozoficznych.
Audio
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Kalamurzing/Shutterstock.com

Maciej Michalski mówił m.in. o przyczynach, dla których obrał taki międzyrodzajowy kierunek badań, jak i tych właśnie filozofów. Zwracał uwagę na, niesłuszne jego zdaniem i uwarunkowane historycznie, próby deprecjacji twórczości filozoficznej uznanej jednocześnie za literacką. Dwa wymiary tego typu tekstów – filozoficzny i literacki – są często tak bowiem ściśle ze sobą splecione, że nie sposób ich rozdzielić.

Gość Michała Nowaka wyjaśniał, dlaczego tak ważny dla niego – a pomijany w filozofii akademickiej – był podmiotowy aspekt twórczości omawianych filozofów, przedstawiane w tych tekstach (w różny sposób, w różnym stopniu) doświadczenie. Doświadczenie zresztą, jak zasugerował prowadzący audycję, które może być kategorią łączącą filozofię i literaturę.


Czytaj także

Alfabet filozofów: ksiądz Józef Tischner

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2009 13:58
15 kwietnia 2009, godz. 21:30
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zakładka literacka: "Ślad i obecność" - wspomnienia o prof. Barbarze Skardze

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2009 15:54
11 października 2009, godz. 18:00
rozwiń zwiń
Czytaj także

Archiwum Leszka Kołakowskiego

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2010 23:30
Rękopisy, maszynopisy, pierwodruki prasowe oraz materiały audiowizualne, jednego z największych filozofów współczesnych, wzbogaciły zbiory Biblioteki Narodowej.
rozwiń zwiń