Kultura

Archiwum Leszka Kołakowskiego

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2010 23:30
Rękopisy, maszynopisy, pierwodruki prasowe oraz materiały audiowizualne, jednego z największych filozofów współczesnych, wzbogaciły zbiory Biblioteki Narodowej.

Archiwum zostanie poddane przeglądowi konserwatorskiemu, a następnie szczegółowo opracowane przez pracowników Zakładu Rękopisów Biblioteki Narodowej i udostępnione badaczom. Podobnie jak w przypadku przekazanego w 2007 r. Bibliotece Narodowej Archiwum Zbigniewa Herberta, zostanie opracowany i wydany Inwentarz Archiwum Leszka Kołakowskiego, ułatwiający badaczom dostęp do archiwum.

Znaczna część archiwum zostanie także udostępniona w czytelniach Biblioteki Narodowej w formie plików elektronicznych. Oprócz spuścizny rękopiśmiennej po Leszku Kołakowskim, Tamara Kołakowska przekazała do zbiorów Biblioteki prawie osiemdziesiąt obcojęzycznych edycji prac Leszka Kołakowskiego, które wzbogacą księgozbiór podręczny Czytelni Humanistycznej Biblioteki Narodowej.

Leszek Kołakowski urodził się w 1927 roku w Radomiu. "Duchowy mistrz liberalnej inteligencji", jak powiedział o nim ks. Józef Tischner, zaczynał przygodę z filozofią jako zdeklarowany marksista, na początku lat 60. zaczął jednak od tej doktryny odchodzić; z PZPR usunięty został w 1966 roku. Dwa lata później, gdy komunistyczne władze Polski odebrały mu prawo do publikacji, zdecydował się na emigrację. Potem poglądy Kołakowskiego zaczęły ewoluować stopniowo w kierunku szeroko rozumianej myśli chrześcijańskiej. Wydał ponad 400 prac, w tym ok. 30 książek. Najbardziej znana z nich to trzytomowa praca pt. "Główne nurty marksizmu. Powstanie, rozwój, rozkład", którą napisał w latach 1968-1976. Inną bardzo ważną książką Kołakowskiego była "Obecność mitu" z 1972 r. Filozof zmarł 19 lipca 2009 roku.

 

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Mądrość trudna, popularna, osobista

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2008 01:54
25 października w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego odbyło się spotkanie z serii „Dorwać Mistrza” organizowane przez Wydawnictwo „Znak”. Jego gościem był profesor Leszek Kołakowski, autor niedawno wydanej przez „Znak” książki Czas ciekawy, czas niespokojny, a w rozmowie wzięli udział: o. prof. Jan A. Kłoczowski OP, Zbigniew Menzel i Jerzy Illg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filozof letnich temperatur

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2007 09:04
Jeden z najwybitniejszych polskich filozofów skończył niedawno 80 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Duchowy mistrz libralnej inteligencji. wspomnienie prof. Leszka Kołakowskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2009 15:43
22 lipca 2009, godz. 18:00
rozwiń zwiń

Czytaj także

O Leszku Kołakowskim

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2007 21:00
Profesor Kołakowski otrzymuje dziś prestiżową nagrodę podczas Międzynarodowych Targów Książki w Jerozolimie...
rozwiń zwiń

Czytaj także

O prof. Leszku Kołakowskim

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2009 21:00
Kilka dni temu zmarł najwybitniejszy prawdopodobnie polski filozof naszych czasów - prof. Leszek Kołakowski. O nim, o jego stosunku do komunizmu i religii oraz poczuciu humoru będziemy rozmawiać dzisiaj po 21.00. Do usłyszenia!
rozwiń zwiń