DCz #619. Prof. Ewa Łętowska: z pieśniami Schuberta spotkamy się raz jeszcze

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2022 15:00
- Pierwszą audycję zaczęliśmy od "Małgorzaty przy kołowrotku". To również pieśń Schuberta do tekstu Goethego, a tym razem także chciałam rozpocząć od nagrań klasycznych. Dziś zaczynamy od "Erlköniga" Aleksandra Kipnisa, którego powinniśmy mieć we wdzięcznej pamięci w Polsce - mówiła w "Dużej czarnej" prof. Ewa Łętowska. Zapowiedziała także trzecie spotkanie w cyklu audycji poświęconych pieśniom austriackiego kompozytora.
Prof. Ewa Łętowska
Prof. Ewa ŁętowskaFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Kipnis na początek

Aleksander Kipnis urodził się w Żytomierzu na Ukrainie, był pochodzenia żydowskiego. Studia zaczynał w konserwatorium warszawskim, ale tak naprawdę całe wykształcenie zdobył w Niemczech i tam rozpoczął swą karierę. - Po dojściu Hitlera do władzy wyjechał do Stanów Zjednoczonych, tam był nauczycielem i znakomitym, nagrywającym artystą. Ta pieśń pochodzi z koncertu z 1936 albo 1941 roku, nie jest to bowiem oznaczone na płycie - powiedziała prof. Łętowska.

Schubert również po raz trzeci

- Miałam pewien zamysł, prezentując państwu nasze audycje, od razu powiem, że spotkamy się po raz trzeci. Wzrost zainteresowania pieśniami Schuberta i ich upowszechnieniem wiązał się z rozwojem fonografii. Dzisiejszą audycję koncentruję wokół nagrań z lat 60. - dodała.

Wyjątkowa płyta z autografem

W audycji słuchaliśmy nagrań z lat 60., ale wydanych dekadę później. - To moim zdaniem najlepszy okres w fonografii. Przyniosłam album wielkiej damy niemieckiej pieśni Elisabeth Schwarzkopf. To dla mnie płyta szczególna, gdyż jest na niej osobista dedykacja śpiewaczki. Autograf udało się zdobyć podczas jej wizyty w Warszawie w 1977 roku. Na płycie przy fortepianie Gerald Moore, ale wtedy u nas akompaniował jej Geoffrey Parsons. On również podpisał się na tej płycie, to taka niecodzienna pamiątka z tamtego okresu - opowiadała Ewa Łętowska.

Czytaj także:

W pierwszej audycji cyklu zwróciła uwagę na duże znaczenie tej dziedziny twórczości kompozytora. - Ogromna literatura, która jest poświęcona pieśniom Schuberta, zwraca uwagę na wielostronność artystyczną i to, że Schubert zrobił dla pieśni i dla poezji niemieckiej swojego czasu to, co bracia Grimm zrobili dla baśni - mówiła prof. Ewa Łętowska.

Posłuchaj
117:39 2022_07_02 13_00_16_PR2_Duza_czarna.mp3 DCz #619. Prof. Ewa Łętowska: z pieśniami Schuberta spotkamy się raz jeszcze (Duża czarna/Dwójka)

 

***

Franciszek Schubert był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli romantyzmu w muzyce, autorem wielu symfonii, mszy i miniatur fortepianowych. Zasłynął jednak przede wszystkim jako twórca licznych pieśni. Stworzył ich ponad 600, w tym m.in. "Króla elfów" (1815, alternatywny tytuł: "Król olch"), "Polną różyczkę" (1815) oraz "Pstrąga" (1817). Schubert inspirował się tradycyjnymi, ludowymi pieśniami austriackimi, układał melodie do fragmentów dzieł takich poetów, jak Johann Wolfgang Goethe, Heinrich Heine czy Friedrich Schiller. 

W swoich utworach najchętniej odwoływał się do tematyki związanej z naturą, fantastyką i baśniowością. W "Pstrągu" - posługując się wierszem niemieckiego poety Christiana F.D. Schubarta - pokazał losy żyjącej w potoku ryby. W "Królu elfów" natomiast - korzystając z tekstu ballady Goethego - przedstawił ojca, który pędzi konno przez las wieczorową porą, aby uratować życie swojemu choremu synowi. Dziecka nie udaje się jednak w porę dowieźć do domu - zostaje bowiem zabrane przez nadprzyrodzoną istotę, czyli tytułowego króla elfów.

***

Tytuł audycji: Duża czarna (#619)

Prowadził: Przemysław Psikuta

Gość: prof. Ewa Łętowska

Data emisji: 2.07.2022

Godzina emisji: 13.00

mo

Czytaj także

"Podróż zimowa". Ostatni cykl pieśni Schuberta

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2019 13:00
W przededniu kalendarzowej zimy spotkaliśmy się z Państwem przy okazji jednego z arcydzieł, które nie jest słuchane w całości zbyt często. Punktem wyjścia była książka Iana Bostridge "Podróż zimowa Schuberta. Anatomia obsesji", która niedawno pojawiła się na polskim rynku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

WP #282. Pat Metheny i Bill Frisell - dwaj mistrzowie gitary

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2022 14:34
Dwaj wybitni jazzowi gitarzyści byli bohaterami kolejnego wydania "Wieczoru płytowego". Na spotkanie z muzyką Pata Metheny'ego i Billa Frisella zapraszali Tomasz Szachowski i Przemysław Psikuta.
rozwiń zwiń