DCz #600. Franciszek Schubert w jubileuszowym wydaniu audycji

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2022 16:00
600. wydaniu audycji towarzyszył austriacki kompozytor i prekursor romantyzmu w muzyce Franciszek Schubert. - To, co jest piękne w muzyce Schuberta, to właśnie "te ombra, te cienie, które jednakże nieustannie przechodzą w strefę światła" - mówił gość audycji Marcin Zgliński.
Pomnik Franciszka Schuberta, Stadtpark, Wiedeń
Pomnik Franciszka Schuberta, Stadtpark, WiedeńFoto: Shutterstock/Pfeiffer

Ostatnia audycja była już trzecią z kolei poświęconą twórczości Franciszka Schuberta. Pierwsza z cyklu Schubertowskich audycji poświęcona była symfoniom wielkiego kompozytora. W drugiej odsłonie autor audycji skupił się na dziełach pomyślanych na wiolonczelę i skrzypce.

- Każdy z gości przyniósł do studia lub przekazał mi wcześniej swoją ulubiona płytę - mówił prowadzący Przemysław Psikuta.

Franciszek Schubert - tragizm zapisany w muzyce

Audycję rozpoczął nieukończony, jednoczęściowy Kwartet smyczkowy c-moll. Dzieło to - przez wielu znawców, a także miłośników muzyki uznawane za znakomite - otwiera serię kameralnych arcydzieł Schuberta.

Następnie wysłuchaliśmy pieśni "Król Olch" (nagranie z 1931 roku), którą zaproponował gość audycji Marcin Zgliński.

- Tragizm w muzyce Schuberta, jak pisał Piotr Wierzbicki, to zapowiedź nieuniknionego złego zakończenia, to zwiastun katastrofy, to kroki prowadzące ku zagładzie i chyba taki katastroficzny jest początek tego jubileuszowego wydania, bo z Kwartetu c-moll zaraz się przeniesiemy do tonacji  g-moll "Króla Olch"- mówił  Marcin Zgliński.

Jak dodał, to, co jest piękne w muzyce Schuberta, to właśnie "te ombra, te cienie, które jednakże nieustannie przechodzą w strefę światła". - Ta prostota połączona z wyrafinowaniem i niezwykła czułość tej muzyki powodują, że Schuberta odczuwamy na bardzo emocjonalnej płaszczyźnie - podkreślał Marcin Zgliński.

Posłuchaj
118:02 2022_02_19 13_00_41_PR2_Duza_Czarna.mp3 Franciszek Schubert w jubileuszowym wydaniu audycji (Duża Czarna/Dwójka)

 

W audycji wzięli udział również Mieczysław Stoch, Paweł Bagnowski i Wojciech Barcikowski.

***

Tytuł audycji: Duża czarna (#600)

Prowadził: Przemysław Psikuta

Goście: Marcin Zgliński, Mieczysław Stoch, Paweł Bagnowski, Wojciech Barcikowski

Data emisji: 19.02.2022

Godzina emisji: 13.00

mg

Czytaj także

Festiwal Muzyki Barokowej: cztery oblicza Vivaldiego na Zamku Królewskim

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 18:05
- Chcemy przedstawić słuchaczom Vivaldiego od innej strony. Zależy mi, żeby to, czego słuchacze są świadkami w sali wieczorową porą, było czymś innym, nietypowym, rzadkim - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia Aleksandra Buszta-Bąk, kuratorka Festiwalu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Franz Schubert i romantyczne wędrówki donikąd

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2022 12:00
- W czasach, gdy staramy się dbać o zdrowie, ruszać, biegać, chodzić, chciałbym, żebyśmy wrócili do wędrówek romantycznych z początku XIX wieku - zapowiadał swoją audycję Waldemar Malicki.
rozwiń zwiń