Pat Metheny: muzyka to dla mnie kompletny świat

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2016 13:25
- Wielu twórców wychodzi poza samą muzykę w poszukiwaniu inspiracji. Studiują filozofię, religie czy inne rzeczy. Dla mnie muzyka jest absolutnie wystarczająca. Samowystarczalna - mówił w Dwójce wybitny jazzowy gitarzysta.
Audio
  • Pat Metheny: muzyka to dla mnie kompletny świat (Rozmowy improwizowane/Dwójka)
Pat Metheny
Pat MethenyFoto: PAP/Vaclav Salek

Rozmawiając z Patem, można odnieść wrażenie, że muzyka jest jego naturalnym środowiskiem życia. Osobnym, kompletnym wszechświatem, w którym nie ma słów, a relacje - proste lub skomplikowane - między dźwiękami tworzą doskonale logiczny i abstrakcyjny język. Gitarzysta, kiedy musi zmagać się w rozmowie z kategoriami stylu, jakości czy przystępności muzyki, przygląda się tym pojęciom z zaciekawieniem i dystansem. Trochę jak kosmita oglądający znalezione na Ziemi ludzkie artefakty.

W audycji "Rozmowy improwizowane" Pat Metheny wyznawał, że nigdy nie odczuwał najmniejszej potrzeby użycia pozamuzycznych narzędzi do muzyki. - Kiedy już znajduję się w jej wnętrzu, czuję, że to kompletny świat, który nie potrzebuje niczego z zewnątrz. Ale - i to jest cudowna cecha muzyki - za jej pośrednictwem nauczyłem się wielu rzeczy z zakresu nauk ścisłych, matematyki, językoznawstwa i tak dalej.

Gitarzysta dodawał, że od od szóstej klasy zaprzestał czytania podręczników. - Nie powinienem był ukończyć żadnej szkoły, przepuszczali mnie, żeby się mnie pozbyć. Byłem w zasadzie analfabetą, ale wszystkiego nauczyłem się przez muzykę.

***

Tytuł audycji: Rozmowy improwizowane

Prowadzą: Tomasz Gregorczyk i Janusz Jabłoński

Gość: Pat Metheny (gitarzysta)

Data emisji: 15.12.2016

Godzina emisji: 22.00

bch/mc

Czytaj także

Pat Metheny o polskich kolędach: żałuję, że nie mamy tak wspaniałych w Ameryce

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2013 11:21
Nagrana wraz z Anną Marią Jopek kolęda "Lulajże Jezuniu" należy do ulubionych utworów znanego gitarzysty, które znalazły się na reedycji płyty "Upojenie".
rozwiń zwiń