Pat Metheny: nie jestem w stanie grać muzyki, w którą nie wierzę

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2019 19:15
- Nigdy nie zależało mi na sukcesie komercyjnym, po prostu grałem muzykę, którą kochałem. Nie robiłem nic pod publiczkę - mówił w Dwójce amerykański gitarzysta jazzowy i kompozytor o legendarnym albumie z 1978 roku "Pat Metheny Group", który na świecie osiągnął szczyty popularności.
Audio
Pat Metheny
Pat MethenyFoto: Robert Bartosewicz

Album "Pat Metheny Group" to jedna z ważniejszych płyt w muzyce lat 80. i 90., również w Polsce. Każda audycja Polskiego Radia zatytułowana "Wieczór płytowy", która gromadziła przy odbiornikach dziesiątki tysięcy osób, rozpoczynała się wtedy od utworu "San Lorenzo". Jak zaznaczył Pat Metheny, album "Pat Metheny Group" miał znaczenie symboliczne również dla niego. - Historia tej płyty jest niesamowita. Nikt nie mógł przewidzieć, że jej losy tak się potoczą - opowiadał muzyk. - To, jak wpisała się w dopiero powstający trend kulturowy, było zupełnym przypadkiem. Jego recepcja w Polsce i na całym świecie osiągnęła szczyty popularności - wspominał gitarzysta.

Pat Metheny wspominał również trasę koncertową w Polsce w 1985 roku. Podkreślił, że to było nietypowe, by amerykański zespół przyjechał do Polski na tak długą trasę koncertową ("w tydzień zagraliśmy cztery, może pięć koncertów"). Artysta dodał, że koncert w Polsce był przeżyciem niezapomnianym, przede wszystkim ze względu na publiczność. - Poziom zrozumienia, który płynie z drugiej strony sceny, od ludzi, jest czymś unikatowym w skali światowej - zaznaczył.

Muzyk opowiadał również o tym, jak bardzo zmieniła się Polska od jego pierwszego koncertu, rozmawialiśmy też o tym, czy znalazł swoje wymarzone brzmienie i dowiedzieliśmy się, w jaki sposób udało mu się w jednym czasie grać na ponad 20 instrumentach. Artysta zdradził nam również historię powstania gitary Pikasso – 42-strunowego instrumentu stworzonego przez kanadyjską lutniczkę Lindę Manzer.


Z Patem Methenym rozmawiał Andrzej Zieliński Z Patem Methenym rozmawiał Andrzej Zieliński

***

Tytuł audycji: Teraz jazz

Prowadził: Andrzej Zieliński

Gość: Pat Metheny (amerykański gitarzysta jazzowy i kompozytor)

Data emisji: 18.12.2019

Godzina emisji: 18.00

am

reklama

Czytaj także

Urszula Dudziak: Komeda był człowiekiem o złotym sercu

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2019 12:10
- Myślę, że to dzięki niemu jestem w miejscu, do którego w moim życiu dotarłam i dzięki niemu jestem szczęśliwa, czuję się spełniona. Kiedy śpiewałam z Krzysiem w Hybrydach, byłam w nim dziko zakochana, bo on był cudownie dobrym człowiekiem o złotym sercu – mówiła w Dwójce znana wokalistka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Leszek Możdżer: Mieczysław Kosz na rok zamieszkał w moim domu

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2019 18:00
- Dostałem wymarzone dla kompozytora zamówienie, ponieważ  miałem odwzorować muzycznie postać szalonego ociemniałego pianisty, który rozbłysnął światłem swojego talentu i zniknął - znakomity pianista opowiadał w Dwójce o pracy przy filmie "Ikar. Legenda Mietka Kosza".
rozwiń zwiń