DCz #622. "Winterreise" i inne pieśni Schuberta z kolekcji prof. Łętowskiej

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2022 14:56
- Mam wrażenie, że takim sercem naszego dzisiejszego spotkania będzie nasz ukochany chyba cykl "Winterreise". Podróż zimowa w środku upalnego lata - tak sobie to dziś ustawiliśmy - mówił we wstępie audycji "Duża czarna" prowadzący Przemysław Psikuta.
Franciszek Schubert przyszedł na świat 225 lat temu - 31 stycznia 1797 roku
Franciszek Schubert przyszedł na świat 225 lat temu - 31 stycznia 1797 rokuFoto: shutterstock/Evgeny Eremeev

Była to trzecia część opowieści prof. Ewy Łętowskiej o Schubertowskich pieśniach na czarnych płytach. W centrum audycji znalazł się cykl "Winterreise" ("Podróż zimowa").

- To jest chyba najsłynniejszy cykl pieśni Schuberta. Mamy również kilka wykonań nieoczywistych, które chcemy dziś Państwu zaprezentować - zdradziła prof. Ewa Łętowska.

Zanim w audycji pojawiły się nagrania trójki śpiewaków niemieckich, Przemysław Psikuta i jego gość - w związku z przypadającą na 24 lipca setną rocznicą urodzin Bernarda Ładysza - sięgnęli do archiwum Polskiego Radia. Usłyszeliśmy jedną z pieśni z cyklu "Winterreise" w wykonaniu tego wielkiego polskiego śpiewaka. Nagranie pochodzi z grudnia 1959 roku, a przy fortepianie Bernardowi Ładyszowi towarzyszy Sergiusz Nadgryzowski.

Czytaj także:

Posłuchaj
118:01 2022_07_23 13_00_07_PR2_Duza_czarna.mp3 "Winterreise" i inne pieśni Schuberta z kolekcji prof. Łętowskiej (Duża czarna/Dwójka) 

***

Franciszek Schubert był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli romantyzmu w muzyce, autorem wielu symfonii, mszy i miniatur fortepianowych. Zasłynął jednak przede wszystkim jako twórca licznych pieśniStworzył ich ponad 600, w tym m.in. "Króla elfów" (1815, alternatywny tytuł: "Król olch"), "Polną różyczkę" (1815) oraz "Pstrąga" (1817). Schubert inspirował się tradycyjnymi, ludowymi pieśniami austriackimi, układał melodie do fragmentów dzieł takich poetów, jak Johann Wolfgang Goethe, Heinrich Heine czy Friedrich Schiller. 

W swoich utworach najchętniej odwoływał się do tematyki związanej z naturą, fantastyką i baśniowością. W "Pstrągu" - posługując się wierszem niemieckiego poety Christiana F.D. Schubarta - pokazał losy żyjącej w potoku ryby. W "Królu elfów" natomiast - korzystając z tekstu ballady Goethego - przedstawił ojca, który pędzi konno przez las wieczorową porą, aby uratować życie swojemu choremu synowi. Dziecka nie udaje się jednak w porę dowieźć do domu - zostaje bowiem zabrane przez nadprzyrodzoną istotę, czyli tytułowego króla elfów.

***

Tytuł audycji: Duża czarna (#622)

Prowadził: Przemysław Psikuta

Gość: prof. Ewa Łętowska

Data emisji: 23.07.2022

Godzina emisji: 13.00

pg

reklama

Czytaj także

VIII Symfonia "Wielka" i jej najlepsze wykonanie

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2021 19:00
Podczas kolejnego spotkania jury w składzie: Dorota Kozińska, Wojciech Michniewski i Andrzej Sułek oceniło wykonania wielobarwnej i pełnej majestatu VIII Symfonii "Wielkiej" Franciszka Schuberta. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

DCz #600. Franciszek Schubert w jubileuszowym wydaniu audycji

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2022 16:00
600. wydaniu audycji towarzyszył austriacki kompozytor i prekursor romantyzmu w muzyce Franciszek Schubert. - To, co jest piękne w muzyce Schuberta, to właśnie "te ombra, te cienie, które jednakże nieustannie przechodzą w strefę światła" - mówił gość audycji Marcin Zgliński.
rozwiń zwiń