DCz #599 225. rocznica urodzin Franciszka Schuberta - kameralistyka

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2022 15:58
- Zgodnie z planem, kontynuujemy naszą podróż poprzez krainę muzyczną Franciszka Schuberta. Z okazji 225. rocznicy urodzin kompozytora chcemy odkurzyć trochę płyt, poprzeglądać nasze kolekcje pod kątem różnych ciekawych dzieł i ich interpretacji. Tym razem skupimy się na dziełach pomyślanych na wiolonczelę i skrzypce - mówił we wstępie audycji "Duża czarna" Przemysław Psikuta.
Franciszek Schubert przyszedł na świat 225 lat temu - 31 stycznia 1797 roku
Franciszek Schubert przyszedł na świat 225 lat temu - 31 stycznia 1797 rokuFoto: shutterstock/Evgeny Eremeev

Wśród dzieł Franciszka Schuberta o takiej właśnie charakterystyce znajdują dwie wielkie formy: Sonata a-moll "Arpeggione" i Fantazja C-dur na skrzypce i fortepian. - Akurat po te dzieła sięgali i sięgają najwięksi – powiedział Przemysław Psikuta.

225. rocznica urodzin austriackiego kompozytora minie 31 stycznia. Tego samego dnia urodził się także gość audycji, Mieczysław Stoch.

- Pół żartem pół serio zawsze mówię, że mam dwóch braci bliźniaków. To znaczy Bronisława, mojego brata bliżniaka, ojca Kamila Stocha, no i właśnie Franciszka Schuberta. Bardzo dobrze się więc składa, że akurat dzisiaj mówimy o Schubercie. Moje przywiązanie do niego zaczęło się od utworu Pstrąg, przepięknego kwintetu fortepianowego. Pisał on również dzieła bardziej ambitne i monumentalne, jak wspomniane już Arpeggione, ale wiele jego kompozycji było takich bardziej "mozartowskich", troszeczkę kawiarnianych – opowiadał kolekcjoner płyt winylowyc, znawca i wielbiciel muzyki.

Pierwsza z cyklu Schubertowskich audycji poświęcona była symfoniom wielkiego kompoytora. W kolejnej, jubileuszowej (#600) pojawią się natomiast... Na razie zresztą lepiej niech pozostanie to niespodzianką...

Posłuchaj
118:30 2022_02_12 12_59_41_PR2_Duza_czarna.mp3 225. rocznica urodzin Franciszka Schuberta - kameralistyka (Duża czarna/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: Duża czarna (#599)

Prowadził: Przemysław Psikuta

Gość: Mieczysław Stoch

Data emisji: 12.02.2022

Godzina emisji: 13.00

pg

Czytaj także

Christoph Prégardien: kiedy słucham Schuberta, rozumiem go natychmiast

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2020 19:40
- Zdarzają się kompozytorzy, których pieśni do mnie nie przemawiają. Przeglądam ich muzykę i zupełnie nie rozumiem, co chcieli przekazać. W przypadku Schuberta, kiedy śpiewam jego muzykę, albo kiedy jej słucham, wszystko jest jasne - mówił słynny śpiewam w Programie 2 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Franz Schubert i romantyczne wędrówki donikąd

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2022 12:00
- W czasach, gdy staramy się dbać o zdrowie, ruszać, biegać, chodzić, chciałbym, żebyśmy wrócili do wędrówek romantycznych z początku XIX wieku - zapowiadał swoją audycję Waldemar Malicki.
rozwiń zwiń