DCz #646. Kirsten Flagstad - Izolda doskonała

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2023 14:59
- Pewien angielski krytyk napisał o jej londyńskim debiucie w Covent Garden, że "przyszła i zwyciężyła" - powiedział Przemysław Psikuta we wstępie audycji "Duża Czarna" poświęconej legendarnej norweskiej śpiewaczce operowej - Kirsten Flagstad (1895-1962).
Kirsten Flagstad
Kirsten FlagstadFoto: Scherl/SZ-Photo/Forum

W grudniu minęło 60 lat od śmierci Izoldy doskonałej - Kirsten Flagstad. Wycofała się znacznie wcześniej, po czterdziestu latach kariery, stojąc u szczytu sławy i sukcesów. Postanowiła porzucić scenę i estradę, by powrócić do swego domu w dalekiej Norwegii. Szczęśliwie jej mistrzowskie kreacje utrwalono na płytach...

- Zaprezentuję zawartość swoich szaf, a w zasadzie część zawartości, dlatego że nagrań Flagstad jest dużo. Przy czym ja starałam się przynieść Państwu rzadkości, przede wszystkim tzw. live'y, czyli rzeczy nagrane z "żywych" spektakli, przeniesienia z sal koncertowych albo bardzo dużo nagrań z czasów amerykańskiej kariery Flagstad w późnych latach 30. XX wieku, transmisje z Metropolitan Opera - zapowiadała prof. Ewa Łętowska. 

Często goszcząca w naszym paśmie znawczyni muzyki wspominała, jak zaczęła się jej fascynacja głosem Kirsten Flagstad. - Jako bardzo młoda osoba zaczęłam interesować się operą. Tak się złożyło, że w moje ręce wpadł album "Tristan i Izolda", dziś już absolutnie legendarne nagranie studyjne. Przesłuchałam całość sześć razy z rzędu. Dla młodego i niedoświadczonego słuchacza przyniosło to ten rezultat, że zaczęłam to lepiej rozumieć. Do dziś mam sentyment do tego nagrania - wyznała profesor Łętowska.

Posłuchaj
115:33 2023_01_07 13_01_11_PR2_Duza_czarna.mp3 Kirsten Flagstad - Izolda doskonała (Duża czarna/Dwójka) 

Kirsten Flagstad śpiewała sopranem. Jest uznawana za jedną z największych interpretatorek utworów Ryszarda Wagnera.

***

Tytuł audycji: Duża czarna

Prowadził: Przemysław Psikuta

Gość: prof. Ewa Łętowska (prawniczka i znawczyni muzyki)

Data emisji: 7.01.2023

Godzina emisji: 13.00

pg

reklama

Czytaj także

Ewa Łętowska: Lukrecję doskonale zaśpiewano pół wieku temu

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2019 18:14
Kto zaśpiewa dla nas "Lukrecję Borgię" Donizettiego? Czyje nagranie opery wielkiego Włocha prof. Ewa Łętowska uważa za najdoskonalsze?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Ewa Łętowska: zaliczam się do fanów Pavarottiego

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2019 18:12
- Bez wątpienia jestem wielbicielką Luciano Pavarottiego zwłaszcza, gdy idzie o jego produkcje płytowe. Trzeba bowiem odróżnić go jako śpiewaka, kreatora postaci z muzyki nagranej, zakonserwowanej i jako celebrytę rozrywkowego lub według określenia Grotowskiego jako artystyczną kurtyzanę - mówiła w Dwójce prof. Ewa Łętowska.
rozwiń zwiń