Prof. Ewa Łętowska: zaliczam się do fanów Pavarottiego

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2019 18:12
- Bez wątpienia jestem wielbicielką Luciano Pavarottiego zwłaszcza, gdy idzie o jego produkcje płytowe. Trzeba bowiem odróżnić go jako śpiewaka, kreatora postaci z muzyki nagranej, zakonserwowanej i jako celebrytę rozrywkowego lub według określenia Grotowskiego jako artystyczną kurtyzanę - mówiła w Dwójce prof. Ewa Łętowska.
Audio
  • "Mieć wysokie c". Rozmowa o filmie dokumentalnym "Pavarotti" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Prof. Ewa Łętowska
Prof. Ewa ŁętowskaFoto: Grzegorz Śledź/PR2

W audycji "O wszystkim z kulturą" rozmawialiśmy o postaci Luciano Pavarottiego i jego wizerunku nakreślonym w obrazie Rona Howarda - dokumencie przedstawiającym życie wybitnego śpiewaka operowego, który sławą przyćmił niejedną gwiazdę rocka. 

- Film portretuje Pavarottiego jako zjawisko kultury. W obrazie tym zainteresowały mnie bardzo wątki związane z tworzeniem i sprzedawaniem publiczności muzyki klasycznej. Ten film jest dla mnie objawieniem. Wcześniej oglądałam obraz o Callas, który był straszny, pretensjonalny i banalny. Film Howarda jest natomiast zrobiony bardzo intelegentnie – powiedziała prof. Ewa Łętowska.

Który z wątków filmu "Pavarotti" był dla gości audycji najbardziej dramatyczny? Jak widzą postać wybitnego śpiewaka wciągniętego w machinę współczesnego show biznesu? Czy jest tylko jego bohaterem, czy też także ofiarą? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadził: Jacek Hawryluk

Goście: prof. Ewa Łętowska i Jacek Marczyński

Data emisji: 6.08.2019

Godzina emisji: 17.30

mko

Czytaj także

Jadwiga Rappé: zawsze zazdrościłam tym, którzy umieją śpiewać jazz

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2018 12:53
- Umiejętność improwizacji i poruszania się w klubowej atmosferze to dla mnie wiedza tajemna, której nie byłam w stanie zgłębić z powodu różnych wcześniejszych ograniczeń, m.in. psychicznych lęków - mówiła w Dwójce jedna z najwybitniejszych polskich śpiewaczek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Beczała: występ Metropolitan Opera to nowa odsłona

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2019 12:36
- Maurizio należy do novum w moim repertuarze. Pierwsza moja przymiarka do tej roli miała miejsce w zeszłym roku, w Wiedniu. Występ w Metropolitan Opera to druga odsłona i kolejny krok w rozwoju głosu. To wstęp do śpiewania repertuaru werystycznego - mówił w Dwójce wybitny polski tenor o międzynarodowej sławie.
rozwiń zwiń