DCz #581 Muzyczne skarby z oficyny L'Oiseau-Lyre

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2021 15:00
- To wyjątkowa wytwórnia z tego względu, że została założona przez kobietę. Jest to ewenement w skali światowej, ponieważ kiedyś przedsiębiorczość i zakładanie firm to była domena mężczyzn - mówił Mieczysław Stoch o legendarnej francuskiej oficynie Éditions de l'Oiseau-Lyre, powołanej do życia w I połowie XX wieku przez Louise Hanson-Dyer.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Sazhko Yevhen

Posłuchaj
119:39 2021_09_25 12_59_01_PR2_Duza_czarna.mp3 DCz #581. Muzyczne skarby z oficyny L'Oiseau-Lyre (Duża czarna/Dwójka)

Éditions de l'Oiseau-Lyre była francuską wytwórnią płytową, specjalizującą się przede wszystkim w muzyce dawnej i barokowej. Powstała w 1932 roku z inicjatywy pianistki Louise Dyer. Początkowo oficyna zajmowała się wydawaniem muzyki dawnej, która nigdy wcześniej nie była opublikowana. Dziś L'Oiseau-Lyre jest częścią wydawnictwa Decca.

Założycielka oficyny Louise Hanson-Dyer pochodziła z zacnej australijskiej rodziny. Już będąc młodą kobietą przejawiała talent muzyczny i uczyła się gry na fortepianie. Pobierała nauki m.in. w Londynie i Edynburgu, gdzie poznała Jamesa Dyera, bogatego przedsiębiorcę, za którego wyszła za mąż. - Co ciekawe, miała wtedy 27 lat, a jej mąż był o 27 lat starszy – to jakaś fantastyczna symetria - opowiadał Mieczysław Stoch.

- Przenieśli się do Paryża, gdzie Louise zaczęła zbierać manuskrypty i nuty kompletnie nieznanych autorów i kompozytorów. Zakochała się w kulturze francuskiej, udzielała się też w towarzystwie promującym ją.

Po śmierci Jamesa Dyera zaczęła wykładać na Oxford University, gdzie poznała swojego drugiego męża – rozkochanego w muzyce Josepha Hansona. - On miał kapitalne znajomości, bo znał m.in. szefa wytwórni Decca - mówił Mieczysław Stoch. Jak opowiadał kolekcjoner, początkowo Louise Dyer postanowiła swój pokaźny zbiór rękopisów wydać w postaci książek. W późniejszym czasie stworzyła jednak znakomitą wytwórnię płyt.

***

Tytuł audycji: Duża czarna (#581)

Prowadził: Przemysław Psikuta

Gość: Mieczysław Stoch (kolekcjoner płyt winylowych)

Data emisji: 25.09.2021

Godzina emisji: 13.00

Czytaj także

Z chopinowskich nagrań Alexisa Weissenberga [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 06:30
Alexis Weissenberg (1929-2012) był francuskim pianistą żydowskiego pochodzenia urodzonym w stolicy Bułgarii. Uważany jest za jednego z największych pianistów XX wieku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

DCz #580 W 20. rocznicę śmierci Isaaca Sterna

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2021 15:00
- Isaac Stern był fantastycznym kameralistą, wspaniale czuł muzykę, dialog ze swoimi partnerami. Uwielbiała go amerykańska publiczność, starano się bardzo podkreślać jego wszelkie jubileusze i urodziny, zapraszał wtedy na scenę swoich wychowanków - mówił w audycji poświęconej znakomitemu skrzypkowi Przemysław Psikuta.
rozwiń zwiń