REKLAMA

Pieśniarka Wesołej Lwowskiej Fali

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2011 13:50
Bohaterką audycji z cyklu "Kabaretowe numery i klimaty" będzie Włada Majewska - aktorka, pieśniarka oraz dziennikarka radiowa.

Naszym gościem będzie redaktor Jerzy Swalski, który przez lata opracowywał i prezentował na antenie Dwójki zachowane Kabarety Hemara, nagrywał wspomnienia Włady Majewskiej, doprowadził do wydania płyty z jej lwowskimi piosenkami.

Włada Majewska urodziła się we Lwowie, tam pracowała od młodości w rozgłośni Polskiego Radia. Występowała w Zespole Wesołej Lwowskiej Fali. Po wojnie pozostała na emigracji w Wielkiej Brytanii. Przez ponad 30 lat współpracowała z londyńskim biurem Rozgłośni Radia Wolna Europa. Została producentem kabaretów Mariana Hemara - była jego ulubioną wykonawczynią piosenek.

W 1994 roku przekazała Polskiemu Radiu londyńskie archiwa z dźwiękowym zapisem twórczości Hemara i swoimi wywiadami z politykami, pozostającymi na emigracji w Londynie.  W 2005 roku otrzymała Diamentowy Mikrofon.

W audycji zaprezentujemy wspomnienia Jerzego Swalskiego, fragmenty nagranych przez niego rozmów z Władą Majewską, piosenki i historie ich powstawania, a także fragmenty Kabaretu Hemara.

Zapraszają Iwona Malinowska i Bogumiła Prządka.

16 kwietnia (sobota), godz. 12:00