Powstanie Warszawskie. Wspomnienia Larysy Zajączkowskiej-Mitznerowej

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2020 15:21
W audycji "To się czyta latem" przedstawiliśmy fragmenty "Dzienników z Powstania Warszawskiego". Czytała Lidia Sadowa.
Lidia Sadowa
Lidia SadowaFoto: Wojciech Kusiński/PR

powstanie warszawskie.jpg
Powstanie Warszawskie - serwis specjalny

Posłuchaj
09:56 _PR2_AAC 2020_07_27-11-01-28.mp3 "Dzienniki z Powstania Warszawskiego" – wspomnienia Larysy Zajączkowskiej-Mitznerowej, czyta Lidia Sadowa. Odc. 1. (To się czyta/Dwójka)

 

08:50 Dwójka Dzienniki z Powstania Warszawskiego-2 28.07.2020.mp3 "Dzienniki z Powstania Warszawskiego" – wspomnienia Larysy Zajączkowskiej-Mitznerowej, czyta Lidia Sadowa - fragm. 2. (To się czyta latem/Dwójka)

09:53 _PR2_AAC 2020_07_29-11-01-51.mp3 "Dzienniki z Powstania Warszawskiego" – wspomnienia Larysy Zajączkowskiej-Mitznerowej, czyta Lidia Sadowa - fragm. 3. (To się czyta latem/Dwójka)

09:58 Dwójka To się czyta latem-4 30.07.2020.mp3 "Dzienniki z Powstania Warszawskiego" – wspomnienia Larysy Zajączkowskiej-Mitznerowej, czyta Lidia Sadowa - fragm. 4. (To się czyta latem/Dwójka)

   

09:35 To się czyta.mp3 "Dzienniki z Powstania Warszawskiego" – wspomnienia Larysy Zajączkowskiej-Mitznerowej, czyta Lidia Sadowa - fragm. 5. (To się czyta latem/Dwójka)

 

Dzienniki, przygotowane do druku przez LTW, są zbiorem zapisków z Powstania Warszawskiego pióra siedmiorga pisarzy. Intencją tego opracowania jest poszerzenie wiedzy o wydarzeniach militarnych tamtych czasów. Przywołani w nim autorzy w obliczu Powstania chcieli przede wszystkim przetrwać. Dlatego w ich zapiskach niewiele jest heroizmu dziewcząt i chłopców, którzy tak ofiarnie walczyli i może nazbyt lekkomyślnie ginęli.

Wzniosłość i tragedia Powstania zostały tu pokazane inaczej, poprzez pryzmat jednostkowych losów i osobistych tragedii. Stały się one udziałem – co ważne – pisarzy, dlatego mogą stanowić przedmiot zainteresowań nie tylko osób, którym tematyka Dzienników jest szczególnie bliska, ale również historii literatury i biografistyki.

Do lektury wybraliśmy wspomnienia Larysy Zajączkowskiej-Mitznerowej, które czytała Lidia Sadowa.

***

Tytuł audycji: To się czyta latem

Data emisji: 27-31.07.2020

Godzina emisji: 11.00

Zobacz więcej na temat: Powstanie Warszawskie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Historia Józefa Szczepańskiego "Ziutka". "To postać piękna, ale mało znana"

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 10:00
- Było mnóstwo białych plam, których nikt nie był w stanie zapełnić, nawet najbliższa rodzina. Jego matka, dopóki żyła, próbowała czegoś się dowiedzieć, ale po wojnie Ziutek to była postać zakazana. Nie można było o nim pisać ani mówić, a jego utwory były na liście dzieł zakazanych - mówiła w Dwójce Małgorzata Czerwińska-Buczek, autorka książki »Ziutek. Chłopiec od "Parasola"«.
rozwiń zwiń