REKLAMA

Historia Józefa Szczepańskiego "Ziutka". "To postać piękna, ale mało znana"

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 10:00
- Było mnóstwo białych plam, których nikt nie był w stanie zapełnić, nawet najbliższa rodzina. Jego matka, dopóki żyła, próbowała czegoś się dowiedzieć, ale po wojnie Ziutek to była postać zakazana. Nie można było o nim pisać ani mówić, a jego utwory były na liście dzieł zakazanych - mówiła w Dwójce Małgorzata Czerwińska-Buczek, autorka książki »Ziutek. Chłopiec od "Parasola"«.
Okładka książki
Okładka książkiFoto: materiały prom./wyd. Bellona

idziemy w noc1200.jpg
Komiks o Powstaniu Warszawskim. "Cywile i koszmar wojny"

Posłuchaj
19:19 _PR2_AAC 2020_07_22-09-32-13.mp3 Małgorzata Czerwińska-Buczek o swojej książce »Ziutek. Chłopiec od "Parasola"« (Poranek Dwójki)

Historia książki Ziutek. Chłopiec od "Parasola" zaczęła się dwa lata temu, kiedy bracia Krzysztof i Tomasz Mordzińscy znaleźli w rzeczach swojej mamy zbiór tajemniczych wierszy. - W niektórych wierszach były podpisy świadczące o tym, że najprawdopodobniej są napisane przez Ziutka. Bracia mieli świadomość, że ich matka przyjaźniła się z nim przed wojną, więc skontaktowali się z bratem Ziutka Januszem Szczepańskim oraz specjalistami i prawnikami. I nie było już najmniejszych wątpliwości, że są to jego wiersze. A jest to dobro narodowe, wiersze pisane przed wojną i kompletnie nieznane. Z tej spuścizny nic nie ocalało po wojnie. Dlatego zdecydowano, że wiersze muszą być opublikowane - opowiadała autorka książki.

Małgorzata Czerwińska-Buczek została wtedy poproszona o napisanie historii Józefa Szczepańskiego. Zwróciła się więc do braci Mordzińskich o dostarczenie pamiętników i innych dokumentów, należących do ich matki. - Wtedy stała się rzecz niezwykła! Panowie znaleźli niewielką saszetkę, w których były listy napisane ręką Ziutka do ich matki. Nie dość, że pokazały, jak ogromne było uczucie między ich matką a Józefem Szczepańskim, to Ziutek pisał o wszystkim, co go otaczało. O swoich emocjach, początkach okupacji. I jest to niesamowity obraz jego życia, który uzupełnił mnóstwo białych plam.

Bohater Powstania Warszawskiego, poeta, autor hymnu batalionu "Parasol" Józef Szczepański "Ziutek" nie doczekał końca walk, zginął 10 września 1944 roku w wieku zaledwie 22 lat. Zdążył jednak opowiedzieć o bohaterskiej, 100-godzinnej obronie barykady w okolicy ul. Wolskiej, powstańczej codzienności i warszawiakach. Jego twórczość to kronika walk "Parasola", a biografia wciąż budzi zainteresowanie.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Małgorzata Czerwińska-Buczek (autorka książki Ziutek. Chłopiec od "Parasola")

Data emisji: 22.07.2020

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Jan Ołdakowski: musimy budować wspólnotę w czasie obchodów wybuchu Powstania

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2020 17:00
- Oni uważają, że w najtrudniejszych momentach warto zachować ducha, warto zachować humor, wigor, uczą nas tego i wymagają od siebie. Będą takie wydarzenia, na które przyjdą tylko oni. Właśnie dlatego, żeby zachować bezpieczeństwo. - tak Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, mówił o Powstańcach i o planach placówki związanych ze zbliżającą się 76. rocznicą wybuchu Powstania.
rozwiń zwiń