Emil długodystansowiec - legenda stadionów

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2012 19:30
Zapraszamy do wysłuchania fragmentów opowieści Jeana Echenoza. Czyta Krzysztof Banaszyk.
Audio
  • "Długodystansowiec – opowieść o Emilu Zatopku" w cyklu "To się czyta latem"
Fragm. okładki książki Jeana Echenoza Długodystansowiec  opowieść o Emilu Zatopku, wydawnictwo Noir sur Blanc.
Fragm. okładki książki Jeana Echenoza "Długodystansowiec – opowieść o Emilu Zatopku", wydawnictwo Noir sur Blanc.Foto: mat. prasowe

"Długodystansowiec – opowieść o Emilu Zatopku" to historia czeskiego chłopca, którego życiową pasją jest bieganie. Dzieje Emila pozostają nierozdzielnie związane z historią jego kraju, którą, jak klamry, spinają dwie daty: 1938 i 1968 – zajęcie Czech i Moraw przez Niemcy oraz interwencja zbrojna wojsk Układu Warszawskiego.
Emil Zatopek, bo o nim tu mowa, to legenda stadionów, najszybszy długodystansowiec lat pięćdziesiątych XX wieku. Ale też skromny, łagodny człowiek o promiennym uśmiechu. Droga do rekordów prowadzi przez katorżniczy trening i nieustanne przesuwanie granic własnej wytrzymałości.

Echenoza interesuje wysiłek i sens, jaki nadaje mu Zatopek, unika przy tym wszelkiej idealizacji swojego bohatera. Trud jest prozaiczny, ból rzeczywisty, medale okupione cierpieniem, którego sportowiec nie jest w stanie ukryć. Na bieżni grymas udręki wykrzywia mu twarz, biegnie dziwnie, niestylowo, a przecież zostawia rywali daleko w tyle. Po latach sukcesów czas na pierwsze porażki i nieuchronny schyłek kariery, co Zatopek przyjmuje z pokorą, podobnie jak i innego rodzaju próby, na które wystawia go życie.
Fragmenty książki czyta Krzysztof Banaszyk.
Audycję przygotowała Elżbieta Łukomska.
23-27 lipca (poniedziałek-piątek), godz. 9.30

Krzysztof
Krzysztof Banaszyk czyta opowieść Jeana Echenoza. Fot. Grzegorz Śledź
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Fascynujący bard pogranicza

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2012 15:01
Josef Škvorecky, znakomity pisarz czeski, mawiał, że Kanada dała mu największą wolność. W tym wolność bycia Czechem. Co dała literaturze taka wolność?
rozwiń zwiń