Agnieszka Drotkiewicz: na plaży nuciłam Monteverdiego

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2014 18:00
Nowa powieść Agnieszki Drotkiewicz "Nieszpory” wbrew pozorom nie jest książką o tematyce religijnej. Tytuł ma konotacje muzyczne, bo autorka wiele zawdzięcza muzyce.
Audio
  • Agnieszka Drotkiewicz o swojej najnowszej powieści "Nieszpory” (Świat Młodych/Dwójka)
Tajemniczy Bałtyk
Tajemniczy BałtykFoto: źr.wikipedia

- "Nieszpory" powstawały na plaży między Orłowem a Sopotem. Ubrana w kurtkę i czapkę nagrywałam na dyktafonie zdania, które przynosiły mi fale. Później w domu je spisywałam – mówiła o swojej najnowszej powieści Agnieszka Drotkiewicz.

Skonstruowana niczym pieśń chóralna, rozpisana na głosy, czwarta powieść w dorobku Agnieszki Drotkiewicz (nominowanej do Paszportu Polityki za książkę "Teraz") nawiązuje tytułem do "Nieszporów maryjnych" Claudio Monteverdiego, kompozytora, którego muzyka jest w książce bardzo istotna. To wielogłosowa opowieść o samotności i miłości, o współczesnych emocjonalnych nomadach. - Przez długi czas myślałam, że nie ma dzieła muzycznego, które przemówi do mnie bardziej niż "Don Giovanni" Mozarta. Kiedy usłyszałam Monteverdiego, pomyślałam, że to jednak ta muzyka przemawia do duszy. Marzyłam o tym, aby napisać podobną książkę - dodała autorka.

Bohaterka książki Joanna żyje między Polską i Paryżem; jak wiele współczesnych kobiet po trzydziestce jest ofiarą pracoholizmu i syndromu wypalenia. Dla jej matki - Sylwii - najważniejszym tematem życia jest miłość do malarza Romana, a dla niego sztuka stanowi drogę do przeżycia wzruszenia. Helena, 50-letnia sekretarka uniwersytecka, tęskni za bliskością innych i… Paryżem - metaforą przygody i powodzenia.

Ten chór poszukuje sensu życia w pracy, sztuce, miłości, religii. Używając oszczędnego i poetyckiego zarazem języka, autorka "Nieszporów" pokazuje, że wszystko ma swoją cenę - zarówno szczęście, jak i jego brak, spełnianie marzeń i ich porzucenie. Czyni to z namysłem, ciekawie, z humorem i ironią.

Z Agnieszką Drotkiewicz w "Świecie młodych" rozmawiała Katarzyna Nowak.

czarne.com.pl / is

Okładka
Okładka książki "Nieszpory" Agnieszki Drotkiewicz


 

Czytaj także

Małgorzata Rejmer: w Bukareszcie wszystko było wykrzyknikiem

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2013 08:40
- Pisząc o Polsce, muszę używać konwencji zdystansowanej prozy, gdyż Polska jest mi bardzo bliska. W Bukareszcie moja rola była łatwiejsza: tam wszystko było wykrzyknikiem - mówiła w audycji "Świat młodych" Małgorzata Rejmer, autorka książki "Bukareszt. Kurz i krew".
rozwiń zwiń
Czytaj także

To nie bieda jest przyczyną afrykańskiej imigracji

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2013 15:00
- Imigracja z krajów Afryki Północnej nie jest ucieczką najbiedniejszych, lecz w dużej części dotyczy wykształconej klasy średniej - mówił w Dwójce Stefano Liberti, włoski dziennikarz i reporter, autor książki "Na południe od Lampedusy".
rozwiń zwiń