Polskie Radio
Section05
Lampedusa

Dantejskie sceny na Lampedusie. W stronę wyspy płyną migranci uzbrojeni w maczety, rzucają w łodzie kamieniami [WIDEO]

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Dominik Tarczyński udostępnił w mediach społecznościowych wideo, na którym widać zmierzających w kierunku włoskiej wyspy Lampedusa migrantów z Afryki. Na nagraniu można dostrzec, że cudzoziemcy rzucają kamieniami w stronę zbliżających się do nich łodzi, a kilku z nich trzyma w ręku maczetę. Tymczasem Parlament Europejski chce przyspieszyć prace nad tzw. paktem migracyjnym, który ma pozwolić na przymusową relokację migrantów do państw Unii.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Włochy Lampedusa kryzys migracyjny 2023 imigranci w Europie Dominik Tarczyński

"Geopolis". Kryzys bezpieczeństwa w Szwecji skutkiem błędnej polityki migracyjnej

- Pamiętajmy o tym, że ten problem nie powstał teraz, ale trwa już kilka lat, od 2015 r. od czasów rządów socjaldemokratów, kiedy szwedzki rząd zaczął wdrażać swoją politykę migracyjną pozwalającą na przyjazd i osiedlenie się w Szwecji. To spowodowało narastający problem, z którym chce walczyć rząd prawicy - mówił w Polskim Radiu 24 Mateusz Gibała (Instytut Nowej Europy).
Zobacz więcej na temat:  Lampedusa Włochy Unia Europejska imigranci w Europie migracja Antoni Opaliński Szwecja

Włochy: straż przybrzeżna uratowała 177 osób z płonącego statku. Na pokładzie byli imigranci

Włoska straż przybrzeżna uratowała 177 osób z płonącego statku, który płynął z Lampedusy do Porto Empedocle na Sycylii. Wśród uratowanych jest także 27 osób z załogi. Prawie wszyscy pasażerowie zostali przeniesieni na statek straży przybrzeżnej i kontynuują podróż do Porto Empedocle. Trzy z uratowanych osób zdecydowały się na powrót na Lampedusę. Pożar na statku wybuchł w piątek wieczorem w maszynowni.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Włochy kryzys migracyjny 2023 Lampedusa imigranci w Europie

Ekspert: najodważniejsze sposoby rozwiązania kryzysu migracyjnego, te, które byłyby najskuteczniejsze, nie są nawet dyskutowane

– Rozwiązanie kryzysu migracyjnego jest to zadanie trudne i dodatkowo skomplikowane przez to, że jest wiele pomysłów, często ze sobą sprzecznych. Niektóre, te najbardziej odważne, które byłyby skuteczne, są odrzucane od samego początku, nie są nawet dyskutowane – powiedział w radiowej Trójce prof. Grzegorz Tomasz Grosse z Katedry Nauk Polityk Unii Europejskiej Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  imigranci w Europie Dariusz Wieczorkowski Lampedusa kryzys migracyjny Unia Europejska Trójka

Przy włoskiej granicy rozwijają się dzikie obozowiska migrantów. "Rano myją się w rzece i zostawiają śmieci na brzegach"

- Fala imigrantów, którzy od 2011 roku masowo przekraczają granicę włosko–francuską w Menton wzmaga się w ostatnich tygodniach. Mieszkańcy skarżą się na pogorszenie stanu bezpieczeństwa i bałagan w miasteczku - pisze w poniedziałek dziennik "Le Figaro".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT imigracja kryzys migracyjny 2023 Włochy Lampedusa Francja Europa imigranci w Europie

"Trwa destabilizacja Europy". Eurodeputowany PiS: migracja jest sterowana przez Rosję

Eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości Jacek Saryusz-Wolski powiedział w Polskim Radiu 24, że u podstaw problemu z kolejną falą nielegalnych imigrantów leży pomieszanie pojęć: imigranci i uchodźcy. - Wcześniej Rosja sterowała Europą poprzez gaz, a teraz poprzez napływ nielegalnych migrantów do Europy. Pani Ursula von der Leyen ma się na to nabierać - ocenił polityk.
Zobacz więcej na temat:  Jacek Saryusz-Wolski migracja Ursula von der Leyen Lampedusa Rosja kryzys migracyjny kryzys migracyjny 2023 Europa ŚWIAT

Kryzys na Lampedusie. Minister Kamiński: UE powinna zastosować brytyjskie rozwiązanie

- Anglicy mają świetne pomysły, co do zasady, które powinna zastosować Unia Europejska. Trzeba tworzyć poza Europą hotspoty dla nielegalnych migrantów  - ocenił minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Lampedusa kryzys migracyjny kryzys migracyjny 2023 imigranci w Europie Mariusz Kamiński Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

Szef MSW Francji: nie przyjmiemy migrantów z Lampedusy. Paryż oferuje za to pomóc w deportacjach

Nie przyjmiemy migrantów z Lampedusy, ale przyjmiemy uchodźców politycznych – oświadczył szef MSW Francji Gerald Darmanin w stacji TF1 po spotkaniu w Rzymie z ministrem spraw zagranicznych Włoch Antonio Tajanim. Francuskie media wytykają, że polityka paryskiego rządu w kwestii migracji jest niespójna.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja Włochy kryzys migracyjny 2023 Lampedusa

Jarosław Kaczyński o kryzysie migracyjnym: konieczny jest program pomocy tym ludziom na miejscu

- Nie milkną echa niedzielnej wizyty Ursuli von der Leyen na włoskiej Lampedusie, gdzie szefowa Komisji Europejskiej apelowała do rządów państw członkowskich UE o przyjęcie nielegalnych imigrantów. Do polityki migracyjnej odniósł się w wywiadzie dla "Gazety Polskiej" Jarosław Kaczyński. Wicepremier i prezes PiS ocenił, że najlepszą metodą na rozwiązanie problemu jest pomoc migrantom na miejscu - w krajach, z których pochodzą.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Kaczyński Prawo i Sprawiedliwość PiS migracja kryzys migracyjny 2023 imigranci w Europie Lampedusa Afryka pomoc ŚWIAT Unia Europejska

Patryk Wicher i Dariusz Wieczorek gośćmi Krzysztofa Świątka

Rząd przyjął uchwałę, w której wyraża sprzeciw wobec nielegalnej imigracji. Jest ona odpowiedzią na wizytę z szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen na włoskiej Lampedusie i jej propozycje w sprawie nielegalnej migracji. O kwestiach związanych z polityką migracyjną Unii Europejskiej dyskutowali Patryk Wicher (Prawo i Sprawiedliwość) i Dariusz Wieczorek (Nowa Lewica).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka kryzys migracyjny 2023 Lampedusa Unia Europejska

"Chcielibyśmy unaocznić, jakie straty Polska poniosła wskutek dwóch kadencji ich rządów". Prezes PiS o PO

Podjęliśmy decyzję, że w naszej kampanii oprócz prezentowania osiągnieć i propozycji programowych, będziemy starali się uświadomić wyborcom, czym skończy się dla nich powrót rządów Tuska. Niektórzy już tych czasów nie pamiętają - powiedział "Gazecie Polskiej" wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Kaczyński Prawo i Sprawiedliwość wybory w Polsce kampania wyborcza POLSKA polityka Lampedusa kryzys migracyjny 2023 społeczeństwo wybory parlamentarne

Kryzys migracyjny. Politycy PiS mówią o błędach UE i kłamstwach opozycji. "Nie znaleźli żadnego sensownego rozwiązania"

- Unia Europejska od lat i dziś nadal na temat nielegalnych imigrantów nie znalazła żadnego sensownego rozwiązania - oceniła poseł PiS Mirosława Stachowiak-Różecka. Kandydaci do Sejmu z list Prawa i Sprawiedliwości apelowali do wyborców o udział w referendum, które odbędzie się m.in. w tej sprawie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Prawo i Sprawiedliwość wybory w Polsce kampania wyborcza polityka imigranci w Europie kryzys migracyjny 2023 Lampedusa

Polska sprzeciwia się polityce migracyjnej UE. Wzywa KE do "natychmiastowych działań"

Rada Ministrów wzywa Komisję Europejską do podjęcia adekwatnych działań ws. zatrzymania nielegalnego napływu osób do UE i rezygnacji z propozycji, które zachęcają nielegalnych migrantów do przybywania do UE - napisano w komunikacie po posiedzeniu rządu, który przyjął uchwałę ws. kryzysu migracyjnego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka kryzys migracyjny 2023 Lampedusa Rząd RP Polska w Unii Europejskiej

TYLKO U NAS "Większość migrantów to dorośli mężczyźni". Nasz reporter rozmawiał na Lampedusie z przedstawicielką Czerwonego Krzyża

- Większość migrantów, którzy przybywają na Lampedusę, to dorośli mężczyźni, ale rejestrujemy także przyjazd kobiet i rodzin, które podróżują z małymi dziećmi i niemowlakami - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Francesca Basile, kierownik jednostki włoskiego Czerwonego Krzyża.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Lampedusa migracja kryzys migracyjny 2023 kryzys migracyjny

PR24 "Postawa von der Leyen dopinguje handlarzy ludźmi". Poseł PiS krytykuje reakcję KE na kryzys migracyjny

- Europa przedstawiana jest jako swego rodzaju ułuda, miejsce, gdzie nie trzeba pracować, gdzie otrzymuje się zasiłki i bez pracy żyje się na utrzymaniu innych. Rozczarowujące jest to, że dalej elity europejskiej brną w tym kierunku - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł PiS Paweł Rychlik, komentując reakcję organów UE na kryzys migracyjny na Lampedusie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Lampedusa imigranci w Europie kryzys migracyjny 2023 Włochy Paweł Rychlik Jerzy Jachowicz