"Ości" w gardle czytelników

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2013 08:00
- Dla jednych moja powieść to zupełnie normalna historia, inni uważają jej bohaterów za bandę świrów i wykolejeńców – mówił w Dwójce Ignacy Karpowicz, autor książki "Ości" o świecie pozbawionym tradycyjnych społecznych struktur.
Audio
  • Ignacy Karpowicz opowiada o swojej książce "Ości" (Świat młodych/Dwójka)
Ignacy Karpowicz Ości
Ignacy Karpowicz "Ości"Foto: Wydawnictwo Literackie

- Nigdy jeszcze nie zdarzyło mi się napisać takiej książki, jak "Ości" - powiedział Ignacy Karpowicz. - Żadna inna nie była tak różnie odczytywana. Dla jednych to smutna książka o smutnych ludziach w smutnym świecie, dla innych to dowcipna opowieść, która daje nadzieję i pokazuje, że w nowych konfiguracjach ludzkich nie ma niczego złego, że nie są zagrożeniem dla porządku i bezpieczeństwa. Z recenzji nie da się złożyć jednego obrazu. To absolutnie niezgadzające się ze sobą poglądy - dodał.

Autor książki mówił, że działa ona jak swego rodzaju światopoglądowy termometr. - W interpretacjach tej powieści widać, kto jest tolerancyjny, a kto nie. Niektórzy uważają, że opisuję zupełnie normalne historie, inni sądzą, że pokazuję bandę świrów i wykolejeńców - opowiadał pisarz. - Dla mnie świat tych bohaterów jest światem zwyczajnym i normalnym. Nie dziwią mnie związki starszych kobiet z młodymi mężczyznami, związki homoseksualne, czy układy rozszerzone, wieloosobowe. Taki właśnie jest mój świat, wpadam w niego, gdy jestem w mieście - powiedział.

Przemysław Czapliński w swojej recenzji "Ości" napisał, że Ignacy Karpowicz jest twórcą religijnym, pisarzem "od cudu". - Moja religijność jest religijnością świecką, taką, która nie zakłada Absolutu - wyznał pisarz. - To ta religijność, która wywodzi się ze źródłosłowu oznaczającego tworzenie więzi międzyludzkich. Jestem pisarzem religijnym w tym sensie, że opisuję to, co się tworzy między ludźmi, jak powstają między nimi relacje - mówił.

Audycję prowadziła Katarzyna Nowak.

mc

Zobacz więcej na temat: literatura

Czytaj także

Karpowicz: większość ludzi jest po prostu ciepła

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2013 12:33
- Można przez życie przejść, zachowując temperaturę, ale tak naprawdę nie żyjąc. Można żyć, nie wykonując prawie żadnego wysiłku i być z tego zadowolonym - z Ignacym Karpowiczem o jego najnowszej powieści "ości", wznowionej historii ciepłego trupa, świecie literackim oraz życiu realnym rozmawia Magda Mikołajczuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Legenda Papuszy według Angeliki Kuźniak

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2013 15:29
W "Świecie młodych" będziemy rozmawiać o książce "Papusza" Angeliki Kuźniak, która opisała dzieje tragicznego życia i niezwykłej twórczości cygańskiej poetki Bronisławy Wajs.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tadeusz Konwicki jest dowodem na istnienie Boga"

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2013 21:00
- "Małą apokalipsę przeczytałem pierwszy raz w 1979 roku. To była wielka lekcja odwagi, polskości i... poczucia humoru - powiedział Paweł Potoroczyn w Dwójkowej audycji poświęconej fenomenowi Tadeusza Konwickiego.
rozwiń zwiń