Legenda Papuszy według Angeliki Kuźniak

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2013 15:29
W "Świecie młodych" będziemy rozmawiać o książce "Papusza" Angeliki Kuźniak, która opisała dzieje tragicznego życia i niezwykłej twórczości cygańskiej poetki Bronisławy Wajs.
Fragment okładki książki Papusza Angeliki Kuźniak
Fragment okładki książki "Papusza" Angeliki Kuźniak

Angelika Kuźniak pracowała nad swoją książką osiem lat. Autorka dotarła do unikatowych materiałów archiwalnych: pamiętnika Papuszy, jej korespondencji z Jerzym Ficowskim i Julianem Tuwimem. Dokumenty te nie tylko rzucają nowe światło na los legendy cygańskiej poezji, lecz także są nieocenionym źródłem informacji dotyczących realiów życia polskich Cyganów.

Poezja Bronisławy Wajs, zwanej Papuszą  (czyli lalką), została odkryta przez Jerzego Ficowskiego, który w latach 1948-50 wędrował z taborem cygańskim, ukrywając się przed Urzędem Bezpieczeństwa. Wiersze artystki zachwyciły Juliana Tuwima, który doprowadził do ich publikacji. Z powodu swej twórczości Papusza została oskarżona o zdradę plemiennego kodeksu i wyklęta przez cygańską społeczność. Jak sama mówiła, "gdybym nie czytała i nie pisała, byłabym szczęśliwa".

"Papusza" Angeliki Kuźniak ukazała się 14 sierpnia nakładem wydawnictwa Czarne. Książka zebrała entuzjastyczne recenzje i, obok nowego filmu Krzysztofa Krauzego i Joanny Kos-Krauze, przyczyniła się do odnowienia zainteresowania tą niezwykłą cygańską artystką.

Na audycję zaprasza Katarzyna Nowak.

20 września (piątek), godz. 22.00

Czytaj także

Jaka była Papusza?

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2013 09:00
Bohaterką dzisiejszej audycji "Wybieram Dwójkę" była Bronisława Wajs. O jej twórczości opowiadała Angelika Kuźniak - autorka książki "Papusza".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Seamus Heaney nad polską studnią

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2013 16:11
Bronisław Maj powiedział w Dwójce, że Heaney był poetą w każdej chwili swojego życia - tak samo autentyczny w swej twórczości, jak podczas zwykłej wycieczki za miasto. Irlandzkiego poetę wspominał również Jerzy Jarniewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Chyba za nami nie traficie" – rzecz o polskich Cyganach

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2013 22:12
Od poniedziałku w cyklu "To się czyta latem" przedstawiamy fragmenty nowej książki Jacka Milewskiego "Chyba za nami nie traficie". Czyta Marcin Przybylski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Papusza": ostatniego dnia zdjęciowego Romowie mieli łzy w oczach

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2013 21:00
- Wiedzieliśmy, że nie chcemy zrobić klasycznej biografii. Ale, że oprócz losu Papuszy ważna jest też historia cygańszczyzny, zrozumieliśmy dosyć późno - mówiła w "Sezonie na Dwójkę" Joanna Kos-Krauze.
rozwiń zwiń