"Człowiek musiał się zakochać w czasie powstania"

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2016 12:00
W 72. rocznicę wybuchu warszawskiego zrywu z 1944 r., słuchaliśmy głosów jego uczestników z Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego.
Audio
  • Powstanie wspomina Janina Abramowska, pseud. "Nina", sanitariuszka w batalionie "Kiliński" (Głosy walczącej Warszawy/Dwójka)
  • O Powstaniu opowiada Danuta Przystasz, ps. "Skiba", która prowadziła powstańczą kuchnię na Żoliborzu (Głosy walczącej Warszawy/Dwójka)
  • Powstanie Warszawskie wspomina Krystyna Berwińska-Bargiełowska z grupy "Krybar" (Głosy walczącej Warszawy/Dwójka)
  • Wydarzenia sierpnia 1944 r. wspomina Apolinary Borucki, ps. "Cynk" (Głosy walczącej Warszawy/Dwójka)
  • O swoim sierpniu opowiada Leon Kubarski, oficer, pilot, żołnierz zgrupowania majora "Roga" (Głosy walczącej Warszawy/Dwójka)
Powstanie Warszawskie: ochotnicy składają przysięgę na Powiślu
Powstanie Warszawskie: ochotnicy składają przysięgę na PowiśluFoto: Wincenty Szober/Wikimedia Commons (domena publiczna)

serwis specjalny
powstanie warszawskie 1200.jpg
Powstanie Warszawskie 1944

O wydarzeniach 1944 roku opowiadają weterani i cywile, przypatrujący się walczącemu miastu. W ich wspomnieniach tragiczne historie mieszają się z chwilami radości i zabawy, bo przez 63 dni nie tylko bronili Warszawy, ale też próbowali normalnie żyć. I o tej powstańczej codzienności – zdobywaniu żywności, pracy w szpitalu, zabawach na weselach – mówią ze wzruszeniem.

***

Tytuł audycji: Głosy walczącej Warszawy

Przygotowali: Barbara Schabowska i Dawid Dziedziczak

Data emisji: 1-5.08.2016

Godzina emisji: 11.45

bch/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Powstanie Warszawskie: z pieśnią na ustach, świadomi ceny szli w bój

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2014 13:10
"Warszawianka”, "Hej, chłopcy, bagnet na broń”, "Warszawskie dzieci” i wiele innych pieśni zagrzewało do boju warszawskich powstańców w sierpniu 1944 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Głosy walczącej Warszawy - szczególny dokument Powstania

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2014 22:20
"Powstanie było grecką tragedią”, "nie można było go uniknąć”, "to był najlepszy czas w naszym życiu”, "dziś jeszcze raz zachowałbym się tak samo” - to głosy uczestników Powstania zebrane w Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego. Przez cały sierpień rozbrzmiewają one na antenie Dwójki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Witold Kieżun ps. "Wypad": powstania nie dało się uniknąć

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2014 19:30
– Pięć lat przygotowywaliśmy się do tego. Nie było praktycznie nikogo w Warszawie, kto nie byłby przekonany, że należy wystąpić zbrojnie przeciw znienawidzonym Niemcom – mówił w nagraniu z Archiwum Historii Mówionej żołnierz AK i powstaniec warszawski Witold Kieżun.
rozwiń zwiń