"Miłość i gniew" według Johna Osborne'a

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2015 12:00
Przypominamy głośnego w latach 50. ubiegłego wieku dramaturga angielskiego, autora słynnej sztuki "Miłość i gniew".
Anna Chodakowska i Wojciech Pszoniak w sztuce Nie do obrony Johna Osbornea.  Spektakl Teatru Telewizji z 1976 roku wyreżyserował Jerzy Gruza
Anna Chodakowska i Wojciech Pszoniak w sztuce "Nie do obrony" Johna Osborne'a. Spektakl Teatru Telewizji z 1976 roku wyreżyserował Jerzy GruzaFoto: Zygmunt Januszewski/TVP/PAP

Datę jej wystawienia - 8 maja 1956 roku - uznaje się za początek powojennego odrodzenia angielskiego teatru. Osborne oraz debiutujący w tym samym czasie jego koledzy (m.in. Arnold Wesker i Kinsley Amis) - pełni niezgody na otaczającą rzeczywistość społeczną swojego czasu - zyskali miano  "młodych gniewnych". W Polsce, poza "Miłością i gniewem", grane były także inne jego sztuki - między innymi "Nie do obrony" i "Music Hall".

W grudniowym numerze "Dialogu" ukazała się, w przekładzie Małgorzaty Semil, niedawno odnaleziona jedna z pierwszych sztuk Osborne’a "Ten diabeł, co w nim siedzi". Bohaterem jej jest młody chłopak, który w swojej walijskiej wsi uznawany jest za odmieńca; problemy z jego zaakceptowaniem mają nawet rodzice, zwłaszcza ojciec. Ale ten chłopak ma szczególne inklinacje poetyckie. Marzy o wielkiej miłości, a ideał kobiety dostrzega w młodej służącej. Rozumie go jedynie student medycyny, który sam chciał poświęcić się humanistyce, ale w rezultacie zgodził się na podtrzymanie rodzinnej tradycji. Kiedy ideał kobiety zawodzi chłopaka, ten zabija ją.....Purytański pastor domyśla się, kto popełnił tę zbrodnie; student próbuje bronić chłopaka - ofiarę lokalnego "zaszczucia".

Fragmenty sztuki "Ten diabeł, co w nim siedzi" przeczytają Paweł Ciołkosz i Mateusz Weber.

***

Na audycję "Świat na scenie" zapraszamy w piątek (13.03) w godzinach 22.00-22.30. Program poprowadzi Iwona Malinowska.

mm/bch

Zobacz więcej na temat: TEATR Wielka Brytania

Czytaj także

"Jesus Christ Superstar" to nie jasełka!

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2011 14:00
Dariusz Miłkowski (dyrektor Teatru Rozrywki): Musical to nie są proste opowieści o hrabinach i dzielnych oficerach. Porusza się w nim poważne tematy, z wyraźnym ukierunkowaniem światopoglądowym.
rozwiń zwiń