"Choroba rodziny M". Analiza włoskiego dramatu

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2015 14:04
W audycji z cyklu" Świat na scenie" Iwona Malinowska i Janusz Majcherek opowiedzą o bohaterach sztuki Fausto Paravidino
W rodzinie M nikt nie potrafi rozmawiać o uczuciach, a wszyscy marzą i tęsknią skrycie do wzajemnej bliskości
W rodzinie M nikt nie potrafi rozmawiać o uczuciach, a wszyscy marzą i tęsknią skrycie do wzajemnej bliskościFoto: Glowimages/East News

Dramat "Choroba rodziny M" ukazał się w przekładzie Ewy Bal w wydanym niedawno przez Włoski Instytut  Kultury i Instytut  Badań Literackich zbiorze zatytułowanym "Trzy sztuki włoskie".

Czym objawia się  tytułowa  choroba? Niemożnością porozumienia się jej członków, pewną obcością, nierzadko połączoną z agresją. Rodzina złożona jest z ojca, dwóch córek i syna. Matka nie żyje, najprawdopodobniej popełniła samobójstwo, by uwolnić się od współodpowiedzialności za tzw. rodzinę dysfunkcyjną. Być może sama miała niemały udział w stworzeniu takich relacji. W wybranych scenach z udziałem rodzeństwa Marty i Gianniego wystąpili Olga Sarzyńska i Krzysztof Szczepaniak.

***

Na audycję "Świat na scenie, czy rzecz o dramaturgii współczesnej" zapraszamy w piątek (1.10) w godz. 22.00-22.30. Program poprowadzi Iwona Malinowska.

bch/mm

Zobacz więcej na temat: TEATR Włochy

Czytaj także

Kamiński: oddać dzieło życia? Po moim trupie

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2015 21:00
Emilian Kamiński może stracić teatr, którego jest twórcą i dyrektorem. Sprawie przyjrzeliśmy się w audycji "O wszystkim z kulturą".
rozwiń zwiń