Niebezpieczne czytanie Biblii

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2014 14:00
W piątkowy wieczór zapraszamy na audycję "Świat na scenie", w której porozmawiamy o twórczości niemieckiego dramaturga Mariusa von Mayenburga, a przede wszystkim o najnowszej sztuce jego autorstwa pt. "Męczennicy".
Niebezpieczne czytanie Biblii
Foto: Pete Markham/Flickr/CC

Marius von Mayenburg znany z wystawień swoich poprzednich sztuk zarówno w Polsce, jak i w Europie. "Ogień w głowie" realizował Paweł Łysak, Anna Augustynowicz z kolei sztukę pt. "Pasożyty". Mayenburg dał się poznać najpierw niemieckiej publiczności jako reprezentant tzw. brutalizmu, choć z czasem w jego sztukach zagościł również pierwiastek poetycki - m.in. w sztuce "Kamień". W styczniowym numerze "Dialogu" ukazała się najnowsza sztuka niemieckiego dramaturga pt. "Męczennicy", na razie dostępna jest jedynie w formie lektury.

Rzecz dzieje się w środowisku szkolnym. Głównym bohaterem jest chłopiec o biblijnym imieniu Beniamin. Różne sytuacje zaistniałe w klasie tłumaczy, posługując się wybranymi cytatami z Pisma Świętego. Są to cytaty wybiórcze, wygodne dla niego, często użyte np. jako potępienie koleżanek za stroje bikini podczas nauki pływania.

Wybór tych cytatów staje się groźny - mogą one w mniemaniu Beniamina uzasadnić nawet morderstwo. Kolega Beniamina, Georg, zauważa, że tak pojmowana Biblia może być orężem np. ideologii nazistowskiej. Znajdzie się ktoś, kto swoją antyreligijnością spróbuje pokonać "religijnego" Beniamina. To nauczycielka żydowskiego pochodzenia - Erika Roth...

We fragmentach sztuki, eksponujących relacje Beniamin-Georg, usłyszą Państwo Mateusza Banasiuka i Mateusza Webera.

Na audycję zapraszają Iwona Malinowska i Janusz Majcherek.

9 maja (piątek), godz. 22.00-22.30

mc/jp

Zobacz więcej na temat: TEATR
Czytaj także

Tajemnicza śmierć w klasztorze. Premiera po konkursie Dwójki i ZAiKS-u!

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2014 23:15
Sobotni "Wieczór ze słuchowiskiem" spędzimy przy radiowej realizacji "Ironii losu" Marka Baczewskiego. Tekst słuchowiska uzyskał specjalną rekomendację jury w konkursie na słuchowisko ogłoszonym w ubiegłym roku przez Dwójkę i ZAiKS.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marek Baczewski: radio to rzeczywistość nadnaturalna

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2014 21:00
– Patronką radia jest św. Klara, która słyszała głosy. Istota radia jest więc prawdziwą magią – mówił Marek Baczewski, autor tekstu słuchowiska "Ironia losu" wyróżnionego w konkursie na słuchowisko ogłoszonym w ubiegłym roku przez Dwójkę i ZAiKS.
rozwiń zwiń