REKLAMA

Świat na scenie, czyli o dramaturgii współczesnej: Brian Friel

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2010 12:49
Twórczość Briana Friela cieszy się obecnie, również w jego ojczystej Irlandii, dużą popularnością, choć początki do łatwych nie należały.

Friel zawsze żywo reagował na różne wydarzenia społeczno-polityczne, co było dla władz niewygodne. Nic dziwnego zatem, że pierwsze realizacje jego sztuk miały miejsce w teatrze niszowym. Debiutował jako prozaik, od 1958 roku pisał utwory do radia. W Polsce sztuki Friela drukowane były w „Dialogu”: Obywatelstwo honorowe, Przekłady i Tańce w Ballybeg. Ta ostatnia znalazła się kilka lat temu na afiszu Teatru Powszechnego w Warszawie. Jest to najbardziej znany utwór Friela na świecie: doczekał się także wersji filmowej.

Bohaterkami są samotne, dojrzałe już kobiety (pięć sióstr), które żyją – wedle rygorystycznego porządku katolickiego – w fikcyjnym Ballybeg. Friel skontrastował je z postacią Ojca Jacka (ich brata) wydalonego z misji katolickiej w Afryce za przyjęcie pogańskich, tubylczych zwyczajów. Akcja sztuki rozgrywa się na krótko przed obchodami corocznego święta urodzaju. Wówczas to mieszkańcy Ballybeg w szalonych tańcach wyrażają podziękowania Bogu za zebrane plony. Dzieje się to zwykle na początku sierpnia...


W audycji zaprezentujemy fragmenty sztuki w przekładzie Małgorzaty Semil. Wystąpią: Dorota Landowska, Joanna Jeżewska i Magdalena Warzecha.

Zapraszamy na audycję Iwony Malinowskiej z udziałem Janusza Majcherka poświęconą  twórczości Briana Friela, a zwłaszcza  jego sztuce "Tańce w Ballybeg".

2 czerwca (środa), godz. 21.30

Czytaj także

Świat na scenie, czyli o dramaturgii współczesnej

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2010 20:53
16 czerwca 2010, godz. 21.30
rozwiń zwiń