Jerzy Trela: "Pan Tadeusz" ciągle za mną chodził

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2014 18:55
– "Pan Tadeusz" był dla mnie elementarzem właściwie przez całe życie – mówił w Dwójce Jerzy Trela, który opowiadał również o pracy na planie filmu Andrzeja Wajdy i o tym, co wydarzyło się, gdy recytował fragment poematu przed wykładowcami szkoły teatralnej.
Audio
  • Żartobliwa analiza tekstu "Pana Tadeusza" w wykonaniu Jerzego Pytlakowskiego i prof. Jerzego Adamskiego (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Kustosz Muzeum Literatury w Warszawie Barbary Riss o niektórych eksponatach (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • O "Panu Tadeuszu" i scenografii w filmowej adaptacji poematu opowiada Allan Starski (PR, 12.02.2014)
  • Marek Brodzki opowiada o pracy na planie filmu "Pan Tadeusz" Andrzeja Wajdy (PR, 13.02.2014)
  • Jerzy Trela o znaczeniu "Pana Tadeusza" w swoim życiu (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Jerzy Trela podczas Grzybobrania z Panem Tadeuszem - czyli spotkania z ekipą filmu Andrzeja Wajdy w podwarszawskim Teresinie
Jerzy Trela podczas "Grzybobrania z »Panem Tadeuszem«" - czyli spotkania z ekipą filmu Andrzeja Wajdy w podwarszawskim TeresinieFoto: PAP/Tomasz Gzell

– Na 25-lecie istnienia szkoły teatralnej w Krakowie każdy z nas mówił fragment "Pana Tadeusza",  dedykowaliśmy je jnaszym profesorom – opowiadał Jerzy Trela. – Czekałem długo na swoją kolej, bo przygotowałem spowiedź Jacka Soplicy. Cały czas słuchałem, kto komu dedykuje swój fragment. Zwróciłem uwagę na to, że nikt nie poświęcił jeszcze swego wykonania naszemu dziekanowi Eugeniuszowi Fulde. Pomyślałem sobie, że zrobię mu przyjemność, choć wcześniej miałem na myśli kogoś innego. Na scenie powiedziałem więc: "Dedykuję swój fragment panu dziekanowi Eugeniuszowi Fulde" i zacząłem: "Imię zdrajcy przylgnęło do mnie jako dżuma" - wspominał.

>>>Narodowe Czytanie "Pana Tadeusza" w Polskim Radiu<<<

Dziekan na szczęście miał poczucie humoru, a nawet wzruszył się i ze łzami w oczach wyściskał młodego aktora. Jerzy Trela mówił, że ze względu na obecność wykładowców nerwy były jednak bardzo duże. – To byli mistrzowie  wiersza. Mieli okazję przekonać się, czego nauczyliśmy się w szkole. Pamiętam, że Jerzy Bińczycki przed swoim występem opowiadał mi o perturbacjach na swoim roku, następnie wyszedł, stanął przed mikrofonem i powiedział: "o roku… uff!" - opowiadał.

Posłuchaj archiwalnych dźwięków związanych z Adamem Mickiewiczem zgromadzonych w serwisie specjalnym Polskiego Radia wolnaeuropa.polskieradio.pl

***

Tydzień "Zapisków " rozpoczęliśmy archiwalnym nagraniem z roku 1970. Jest to żartobliwa analiza tekstu poematu w wykonaniu Jerzego Pytlakowskiego i prof. Jerzego Adamskiego.

Następnie słuchaliśmy kustosza Muzeum Literatury w Warszawie Barbary Riss, która opowiadała o swoim osobistym i zawodowym stosunku do dzieła Mickiewicza oraz o niektórych eksponatach zgromadzonych w Muzeum.

Scenograf Allan Starski mówił z kolei o swojej fascynacji opisami krajobrazu w "Panu Tadeuszu" i przekładaniu ich na scenografię w filmowej adaptacji Andrzeja Wajdy.

Wysłuchaliśmy także opowieści Marka Brodzkiego, kierownika produkcji i drugiego reżysera filmu "Pan Tadeusz" Andrzeja Wajdy.

Audycję przygotowała Bogumiła Prządka.

mc

Czytaj także

Adam Mickiewicz. Życie romantyka

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2014 17:55
W związku ze 180. rocznicą ukończenia przez Adama Mickiewicza epopei "Pan Tadeusz" Adam Bauman czytał w Dwójce brawurową biografię Wieszcza, którą napisał amerykański slawista Roman Koropeckyj.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mickiewicz trochę słabuje, ale kropi »Pana Tadeusza«"

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2014 15:30
– Intensywna praca nad poematem zaczęła się w maju 1833 r. Poeta pisał wtedy do Odyńca, że gdyby nie tworzenie "Pana Tadeusza", uciekłby z Paryża – mówiła w Dwójce Małgorzata Orzeł, kustosz Muzeum "Pana Tadeusza" we Wrocławiu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pan Tadeusz" - powieść sensacyjna, portret narodu czy poemat o patrzeniu?

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2014 21:00
W czasach swego powstania słynny poemat budził o wiele większe kontrowersje niż choćby "Dziady". Słowacki na przykład ganił "Pana Tadeusza" za "czczenie wieprzowatości życia wiejskiego"... A czym arcydzieło Mickiewicza może być dla współczesnych twórców oraz czytelników?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mistrzowie słowa czytają "Pana Tadeusza". Posłuchaj!

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2014 15:24
Celebrując 180. rocznicę ukończenia przez Adama Mickiewicza jego narodowej epopei, w sobotę od świtu do nocy słuchać będziemy mistrzowskich interpretacji fragmentów poematu - także z nagrań archiwalnych.
rozwiń zwiń