Gra u Schillera - spełnione marzenie Sadowego

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2015 12:00
- To wielka, znakomita postać, przed spotkaniem z nim czułem zdenerwowanie - tak historię o Leonie Schillerze rozpoczął Witold Sadowy - aktor, publicysta teatralny.
Audio
  • Witold Sadowy opowiada o przedwojennej Warszawie (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Witold Sadowy wspomina swoje przeżycia wojenne i okupacyjne (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Witold Sadowy o dramatycznych przeżyciach wojennych i pierwszych teatralnych krokach w 1945 r. (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Witold Sadowy o pracy z wielkimi osobowościami: Juliuszem Osterwą i Leonem Schillerem (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Witold Sadowy opowiada o narodzinach swojej pasji literackiej, w wyniku której napisał 5 książek o teatrze (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Witold Sadowy (na zdj.) urodził się w 1920 r. Od dziecka marzył o teatrze. Jako mały chłopiec ponoć tak pięknie wyrecytował wiersz Mickiewicza Powrót taty przed rodziną Radziwiłłów, że chcieli go zaadoptować
Witold Sadowy (na zdj.) urodził się w 1920 r. Od dziecka marzył o teatrze. Jako mały chłopiec ponoć tak pięknie wyrecytował wiersz Mickiewicza "Powrót taty" przed rodziną Radziwiłłów, że chcieli go zaadoptować… Foto: Władysław Miernicki/Wikipedia, domena publiczna

Krążyły słuchy, że Leon Schiller nie interesuje się aktorami, tylko inscenizacją. Jak wspominał Witold Sadowy, to była nieprawda, gdyż już przy pierwszym spotkaniu z reżyserem dało się odczuć przyjazną więź.

- Za biurkiem siedział korpulentny pan z papierosem w ręku. Zapytał: chce pan u mnie zagrać rolę Aloszy? Odpowiedziałem: czy chcę? Ja mogę tylko marzyć - opowiadał Witold Sadowy. - Schiller długo się nie zastanawiał i odparł: proszę przyjść jutro na próbę, podpiszemy umowę i zostaje pan aktorem Teatru Polskiego - wspominał.

W swoich gawędach Witold Sadowy opowiada również o przeżyciach wojennych, najciekawszych rolach, a także początkach pisania.

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności

Przygotowała: Iwona Malinowska

Gość: Witold Sadowy (aktor, publicysta teatralny)

Data emisji: 23-27.03.2015

Godzina emisji: 11.45

mr/bch

Czytaj także

Nie tylko teatr. Równoległe życia Anny Seniuk

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2015 22:00
– Moją najwcześniejszą pasją było pstrykanie fotografii we własnej głowie. Dzięki temu moja pamięć jest pełna obrazów – mówiła znakomita aktorka Anna Seniuk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Felicja Uniechowska. Wspomnienia dekoratorki

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2015 10:00
Bohaterką naszego cyklu "Zapiski ze współczesności" była Felicja Uniechowska - żona rysownika Antoniego Uniechowskiego, historyk sztuki, dekoratorka wnętrz.
rozwiń zwiń