Felicja Uniechowska. Wspomnienia dekoratorki

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2015 10:00
Bohaterką naszego cyklu "Zapiski ze współczesności" była Felicja Uniechowska - żona rysownika Antoniego Uniechowskiego, historyk sztuki, dekoratorka wnętrz.
Audio
  • Felicja Uniechowska o swoim życiu rodzinnym (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Felicja Uniechowska opowiada jak poznała Antoniego Uniechowskiego (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Felicja Uniechowska wspomina męża Antoniego i jego współpracę z wydawnictwami (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Felicja Uniechowska opowiada o swojej współpracy z miesięcznikiem "Ty i ja", gdzie prowadziła stałą rubrykę "Moje hobby to mieszkanie" (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Felicja Uniechowska wspomina swoją współpracę przy realizacji filmów "Napoleon i Marysieńka" oraz "Śmierć prezydenta" (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Felicja Uniechowska nigdy nie kryła swojej skłonności do stylu retro, pokazywała mieszkania niekoniecznie modne, za to w jej przekonaniu inspirujące.
Felicja Uniechowska nigdy nie kryła swojej skłonności do stylu retro, pokazywała mieszkania niekoniecznie modne, za to w jej przekonaniu inspirujące.Foto: Pixabay/stokpic

W latach 60. współpracowała z pismem "Ty i ja", w którym już od najwcześniejszych wiosennych numerów  pojawiały się artykuły o urządzaniu wnętrz. Numer październikowy przyniósł pierwszy tekst z długoletniego autorskiego cyklu Felicji Uniechowskiej "Moje hobby to mieszkanie". Ta historyczka sztuki i autorka dekoracji do filmów historycznych (m.in. "Marysia i Napoleon" Leonarda Buczkowskiego czy "Śmierć prezydenta" Jerzego Kawalerowicza) przez wiele lat, nie kryjąc swojej skłonności do stylu retro, pokazywała mieszkania niekoniecznie modne, za to w jej przekonaniu inspirujące. Należały one głównie do znanych osób z warszawskiego środowiska artystycznego i inteligencji.

Uniechowska odwiedziła między innymi Franciszka Starowieyskiego, Waldemara Świerzego, Andrzeja Wajdę, małżeństwo Rechowiczów, Jerzego Sitę, Bogusława Kobielę, Kazimierza Rudzkiego. W Dwójce opowiadziała o swoim związku z Antonim, o życiu artystycznego monde'u w pierwszych dekadach powojennych, a także o pracy przy filmach Buczkowskiego i Kawalerowicza.

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności
Przygotowała:
Ewa Stocka-Kalinowska
Gość:
Felicja Uniechowska
Data emisji:
9-13.03.2015
Godzina emisji:
11.45
mm/tj

Czytaj także

Z Holoubkiem i Konwickim przy stoliku

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2015 12:02
Barwne gawędy Margarity Rajewej, żony cenionego poety i dramaturga Antoniego Marianowicza, przenoszą nas m.in. w świat legendarnych miejsc literackiej Warszawy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Danuta Szaflarska - gwiazda i kumpela

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2015 19:00
– Szanujemy ją, ale też traktujemy jak jedną z nas. Mówimy do niej "cześć, Danka!", zarazem myśląc o niej jak o nauczycielce – mówił Adam Woronowicz o Danucie Szaflarskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ewa Osińska: kiedyś akademie muzyczne wrzały

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2015 12:00
- Dziś na ich korytarzach nie odnajduję atmosfery uczelni artystycznej - zauważała znakomita pianistka, która w tym roku obchodzi 50. rocznicę debiutu estradowego.
rozwiń zwiń