Jan Kanty Pawluśkiewicz, kabaret Anawa i zagadka dwunastnicy

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2017 14:50
- Polityką się nie zajmowaliśmy zostawiając ją ludziom wybitnym. Zostaliśmy przy klasykach poezji a także przy odkrywaniu przed zdumioną publicznością sekretów medycyny – wspominał w Dwójce znany artysta. 
Audio
  • Jan Kanty Pawluśkiewicz o dzieciństwie, nauce w szkole muzycznej i czasach studiów (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Jan Kanty Pawluśkiewicz o zespole Anawa (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Jan Kanty Pawluśkiewicz o Piwnicy pod Baranami (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Jan Kanty Pawluśkiewicz o fenomenie żel-artu (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Jan Kanty Pawluśkiewicz o swojej działalności związanej z filmem (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Jan Kanty Pawluśkiewicz
Jan Kanty PawluśkiewiczFoto: Wojciech Kusiński/PR

Jan Kanty Pawluśkiewicz twórca muzyki teatralnej, filmowej i monumentalnych dzieł oratoryjno-kantatowych, a także kompozytor piosenek i pianista, napisał muzykę do wielu znanych piosenek z repertuaru Marka Grechuty. Podstawowa narracja twórców kabaretu Anawa i ich przemyśleń na temat obyczajów, ludzkich skłonności i zainteresowań była tyle odważna, co przewrotna. 

– Jak to studenci, otwieraliśmy sfery, które w sposób naturalny wyjaśniać miały sprawy skomplikowane z zakresu medycyny, nie sprawdzonej przez nas osobiście, ale domniemywanej. Jak choćby ta, skąd się bierze dwunastnica. Byliśmy pewni, że stąd, iż posiada ona dwanaście metrów i przekonywaliśmy publiczność, że jest to niepodważalny fakt. Podobnie jak wytłumaczenie wielkości kapusty, która jest tak duża, że w głowie się nie mieści  mówił w audycji artysta przekonany, że publiczność przyjmowała to ze zrozumieniem.

Niesforni kabareciarze osiągnęli jednak dużo więcej. – Marek komponował, ja komponowałem i tak żeśmy się rozigrali, że postanowiliśmy nie robić architektonicznych dyplomów, tylko udać się w rejony nieznane tzn. dalej pisać piosenki i postępować dość nonszalancko z tym, co jest niezwykle poważne, czyli z naszą przyszłością. Bardzo szybko Marek został wielką postacią muzyki rozrywkowej. Zupełnie zdumiewiający i niepodobny do niczego Marek Grechuta stał się zjawiskiem – wspominał Jan Kanty Pawluśkiewicz.

Wśród wykonawców jego piosenek są Hanna Banaszak, Sebastian Karpiel-Bułecka i Renata Przemyk, Janusz Radek, Maryla Rodowicz i Ryszard Rynkowski, Irena Santor, Justyna Steczkowska, Anna Szałapak, Zbigniew Wodecki i Jacek Wójcicki. Wszystkich wspomina ciepło, z wyjątkową atencją opowiada zaś o Ewie Demarczyk. Zapraszamy do wysłuchania nagrań audycji.

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności

Przygotowała: Beata Stylińska

Data emisji: 27.11-1.12.2017

Godzina emisji: 12.45

mko

Czytaj także

"Sąd ostateczny". Chciwość i historia w Operze Bałtyckiej

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2017 15:15
- Zrabowany przez wojska napoleońskie trafił do Luwru, skradziony przez Niemcy powędrował m.in. do Berlina, a złupiony przez Rosjan wylądował w Moskwie. To obraz, który chcieli posiadać wszyscy – podkreślił Krzysztof Knittel, opowiadając o dziele Hansa Memlinga, które stało się dla niego inspiracją do napisania opery.
rozwiń zwiń