X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Marian Opania: jestem po mieczu Włochem, ale pizzy nie znoszę

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2018 11:38
- Pochodzę z Puław, gdzie pod koniec XVIII wieku, na dwór książąt Czartoryskich, przybył z Italii ogrodnik Opagnia. Mam włoskie korzenie, ale spaghetti nie jadam. Za to kocham bel canto – mówił w Dwójce znakomity aktor.
Audio
  • Marian Opania o rodzinnych Puławach oraz o hipotezach dotyczących pochodzenia jego przodków (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Marian Opania wspomina swoich rodziców, po których odziedziczył zdolności artystyczne (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Marian Opania o zawodzie aktora (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Marian Opania o swoich najważniejszych rolach (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Marian Opania przedstawia blaski i cienie zawodu aktorskiego (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Marian Opania
Marian OpaniaFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Bohaterem cyklu "Zapiski ze współczesności" jest w tym tygodniu wybitny aktor, od wielu lat związany z Teatrem Polskiego Radia, który 1 lutego skończył 75 lat.

- Nie przepadam za wspomnieniami książkowymi, bo to mierna literatura. Wolę mówić o sobie, o swoich bliskich, zawodzie, sztuce i pozycji człowieka w świecie. To szczera spowiedź, ponieważ jestem praktykującym katolikiem i nie lubię kłamstw – oświadczył aktor, który chlubi się, że pochodzi z Puław na Mazowszu. - Kiedy zdawałem do szkoły teatralnej, któryś z kolegów zapytał mnie, gdzie hoduję krowy. Odpowiedziałem, że obok pałacu książąt Czartoryskich. Ten warszawiak nie wiedział, że Puławy były kolebką polskiej kultury – przypomniał Marian Opania.

W kolejnych odsłonach audycji aktor dzieli się ze słuchaczami swoim życiowym doświadczeniem, wspomina rodziców, którym zawdzięcza zdolności artystyczne i opowiada o blaskach i cieniach uprawianego zawodu.

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności

Przygotowała: Małgorzata Szymankiewicz

Gość: Marian Opania (aktor)

Data emisji: 29.01-02.0.2018

Godzina emisji: 12.45

mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marian Opania: jeszcze wam pokażę!

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2014 17:46
- Czasem myślę, żeby przejść na emeryturę, połowić rybki, po co mi ten aktorski stres, ale zaraz do głosu dochodzi ochota, żeby jeszcze coś zrobić - opowiadał w Dwójce Marian Opania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opania czyta opowiadania Czechowa

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2017 18:00
W cyklu "Książka do słuchania" zapraszamy na spotkanie z klasykiem literatury rosyjskiej. Opowiadań Antona Czechowa słuchamy w mistrzowskiej interpretacji Mariana Opani.
rozwiń zwiń