X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Adolf Juzwenko: opozycja i patriotyzm były czymś oczywistym

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2019 13:00
- Moje związanie się z opozycją wynikało z patriotyzmu, który był dla mnie sprawą kluczową i oczywistą. Dzięki wychowaniu pojmowałem stosunek do spraw polskich, stosunek do ojczyzny jako naturalny obowiązek - mówił w Dwójce ceniony historyk i działacz opozycji demokratycznej.
Audio
  • Adolf Juzwenko wspomina relacje polsko-ukraińskie na Kresach oraz pierwsze swoje lata na Ziemiach Zachodnich (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Adolf Juzwenko o kulisach wydarzeń na Kresach w czasie wojny, o których dowiedział się wiele lat później (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Adolf Juzwenko o swojej działalności w opozycji demokratycznej (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Adolf Juzwenko o życiu na Dolnym Śląsku (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Adolf Juzwenko o działalności Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
dr Adolf Juzwenko
dr Adolf Juzwenko Foto: PR

Bohaterem audycji "Zapiski ze współczesności" był doktor nauk humanistycznych, wieloletni dyrektor Zakładu Narodowego im Ossolińskich we Wrocławiu. W 1989 roku Adolf Juzwenko został odznaczony przez prezydenta RP na uchodźstwie Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, w 2009 roku Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2018 roku został laureatem Nagrody "Rzeczpospolitej" im. Jerzego Giedroycia.

- Studia rozpocząłem w 1956 roku na Uniwersytecie im. Bolesława Bieruta we Wrocławiu. Studiowałem historię i wybrałem seminarium z historii najnowszej. To był najlepszy okres w dziejach PRL-u, najlepszy klimat społeczny. Władza straciła pewność siebie po śmierci Stalina i Bieruta, po październiku ’56. To była tzw. odwilż i na uczelni toczyły się najnormalniejsze dyskusje. To później się nie powtórzyło. W latach 70. pracowałem na uniwersytecie, ceniłem ją sobie, ale uznałem, że nie może to być cel sam w sobie i przystępując do opozycji liczyłem się z jej utratą. Jak każdy, kto to robił - wspominał Adolf Juzwenko.

Bohater "Zapisków ze współczesności" opowiadał też m.in. o relacjach polsko-ukraińskich na Kresach i kulisach mających tam miejsce wydarzeń w czasie wojny, o których dowiedział się wiele lat później. Wspominał również pierwsze swoje lata na Ziemiach Zachodnich.

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności

Przygotował: Jakub Kukla

Data emisji: 18-22.03.2019

Godzina emisji: 12.45-13.00

mko/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Ossolineum stopiło się z historią Polski"

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2017 08:55
- Udało się stworzyć instytucję, która była pasem ratunkowym danym narodowi, by pomóc mu w przetrwaniu okresu niewoli - powiedział dr Adolf Juzwenko, dyrektor Zakładu im. Ossolińskich we Wrocławiu, który w tym roku obchodzi 200-lecie istnienia.
rozwiń zwiń