Iwona Smolka i Tomasz Szachowski. Wspomnienia dziennikarzy Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2020 14:27
- Każdy poważniejszy zakręt w stosunkach z USA, nie tylko Polski, ale także NRD czy Czechosłowacji kończył się komunikatem "nie nadajemy muzyki amerykańskiej" - opowiadał w "Zapiskach ze współczesności" redaktor muzyczny Programu 2 Polskiego Radia Tomasz Szachowski.
Audio
  • Iwona Smolka o początkach swojej współpracy z radiem (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Iwona Smolka o swojej współpracy z radiem (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Tomasz Szachowski o początkach Programu Drugiego Polskiego Radia (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Tomasz Szachowski opowiada o czasach transformacji w historii Programu 2 Polskiego Radia (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Tomasz Szachowski opowiada o ważnych wydarzeniach narodowych w historii Programu 2 Polskiego Radia (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
zdj. il.
zdj. il. Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Masecki1200.JPG
Satie, Feldman, Eno. Koncerty urodzinowe Dwójki!

Zmiany ustrojowe nie ominęły programu Polskiego Radia. Niedługo przed 4 lipca, amerykańskim Dniem Niepodległości w roku 1990, radiowcy usłyszeli nieznany dotąd komunikat. - Będziemy grać "nadwymiarowo" muzykę amerykańską - wspominał dziennikarz.

Dzięki wsparciu ambasady Stanów Zjednoczonych, redakcja wyposażyła się w nagrody dla słuchaczy, przygotowano wywiady, zaproszono związanych z tematem gości. - Na godzinę przed emisją programu okazało się, że jest niezapowiedziana konserwacja nadajnika warszawskiego. Absolutna konsternacja - skwitował Tomasz Szachowski. Jak opowiadał w redakcji zapanowała panika, bo zaprzyjaźnieni pracownicy ambasady amerykańskiej nastawili odbiorniki.

- I zdarzyła się rzecz bezprecedensowa. Udało się pożyczyć nadajniki od stacji komercyjnej, które zostały przestrojone i audycja została pięknie nadana. To była solidarność radiowców ponad podziałami - zakończył Tomasz Szachowski.

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności 

Przygotował: Andrzej Zieliński

Gość: Tomasz Szachowski (redaktor muzyczny Programu 2 Polskiego Radia)

Data emisji: 17-21.02.2020

Godzina emisji: 12.45

uk/am

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Od radiowych początków po techniczne nowości. 95-lecie Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2020 02:00
1 lutego Polskie Radio świętowało 95-lecie swojego istnienia. W specjalnym wydaniu "Dwójki na miejscu" - w Studiu im. Władysława Szpilmana - spotkaliśmy się ze znakomitymi gośćmi. 
rozwiń zwiń