Inicjator Konkursu Chopinowskiego: gdy startowaliśmy, nie byliśmy przygotowani

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 14:00
- Najważniejsza była dla mnie sprawa, że Chopin jest najbliższy Polakom, dlatego to Polacy muszą być sędziami. Jury pierwszego konkursu składało się więc z samych Polaków. Niestety później zmieniłem zdanie. Znacznie więcej Chopina było wtedy u Rosjan, Polacy się nie popisali. Na drugim konkursie zaprosiliśmy już jurorów z zagranicy - wspominał prof. Jerzy Żurawlew, pianista i pedagog, inicjator Konkursu Chopinowskiego.
Jury II Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. Pierwszy z prawej Jerzy Żurawlew (1932 r.). Źródło: NACdp
Jury II Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. Pierwszy z prawej Jerzy Żurawlew (1932 r.). Źródło: NAC/dpFoto: z archiwum NAC

PR_Konkurs Chopinowski_1200x660_1.jpg
XVIII Konkurs Chopinowski w Polskim Radiu

Posłuchaj
16:00 2021_09_27 12_44_50_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Wspomnienia Jerzego Waldorffa, Jerzego Żurawlewa, Stanisława Szpinalskiego - I Konkurs Chopinowski (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

15:54 2021_09_28 12_44_02_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Wspomnienia z II i III Konkursu Chopinowskiego (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

15:46 2021_09_29 12_44_35_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Wspomnienia Jerzego Waldorffa, Anny Żurawlew, Józefa Kańskiego, Barbary Hesse-Bukowskiej, Reginy Smendzianki, Władysława Kędry - IV Konkurs Chopinowski (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

16:24 2021_10_01 12_44_50_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Wspomnienia Stanisława Bunina, Kevina Kennera, Rafała Blechacza, Yulianny Avdiejevej, Seong-Jin Cho i Stanisława Leszczyńskiego plus materiały reporterskie z 2015 roku - XI, XII, XV, XVI i XVII Konkurs Chopinowski (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

    

W oczekiwaniu na rozpoczęcie XVIII Konkursu Chopinowskiego w "Zapiskach ze współczesności" przypominaliśmy archiwalne wspomnienia uczestników minionych edycji. Pod hasłem "Wielki konkurs: bohaterowie i świadkowie" wysłuchaliśmy opowieści obserwatorów, laureatów i jurorów Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie rejestrowanych w trakcie kolejnych jego odsłon – od pierwszej w 1927 roku, do ostatniej w 2015, kiedy wygrał koreański pianista Seong-Jin Cho. 

małaszko 1200.jpg
XVIII Konkurs Chopinowski - kulisy Filharmonii i kulisy radiowej Dwójki

Po raz pierwszy Konkurs Chopinowski odbył się w styczniu 1927 roku. Jego pomysłodawcą był prof. Jerzy Żurawlew z Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie. - Postanowił wyzyskać sport i jego zasady dla dobra muzyki. Myślał w ten sposób, że jeśli były do tej pory jakieś "zapasy muzyczne", jakieś wyścigi do nagród, najwyżej były to tzw. turnieje wielkich mistrzów. Wpadł więc na pomysł, żeby zrobić coś w rodzaju drużyn młodzieży, wieloosobowych, z wielu krajów, które będą grały i będzie jury, które będzie wyznaczało nagrody - tłumaczył Jerzy Waldorff, legendarny krytyk muzyczny.

Czytaj także:

W Konkursie Chopinowskim w 1927 roku wzięło udział 26 pianistów z 7 krajów. - Laureatem pierwszej nagrody został pianista ze Związku Radzieckiego Lew Oborin, a drugą nagrodę zdobył nasz Stanisław Szpinalski. Za Mazurki nagrody wyznaczało Polskie Radio, do dziś zresztą tak jest, i trafiła ona do Henryka Sztompki - przypomniał Jerzy Waldorff.

Zwracał on także uwagę, że przed pierwszym konkursem Chopin uchodził za pianistę salonowego. - W 1927 roku jury składało się tylko z Polaków. Wydawało się wtedy, że to Polska powinna narzucić całemu światu jakiś styl gry Chopina, zwłaszcza tych wielkich dzieł, których w ogóle nie grywano. I to rzeczywiście udało się już w tym pierwszym konkursie - podkreślał krytyk.

W kolejnych odcinkach cyklu usłyszeliśmy m.in. Jana Ekiera, Witolda Małcużyńskiego, Józefa Kańskiego, Barbarę Hesse-Bukowską, Krystiana Zimermana, Ivo Pogorelića, Ewę Pobłocką, Kazimierza Korda, Stanisława Leszczyńskiego, Rafała Blechacza, Yuliannę Avdiejevą i Seong-Jin Cho.

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności

Data emisji: 27.09-1.10.2021

Godzina emisji: 12.45

pg

Czytaj także

Znamy wyniki eliminacji do XVIII Konkursu Chopinowskiego

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2021 22:00
W piątek wieczorem (23.07) poznaliśmy nazwiska 87 pianistów, którzy zakwalifikowali się do I etapu XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina. Wśród nich jest 16 Polaków. Od 12 lipca 151 pianistów z całego świata współzawodniczyło o zakwalifikowanie do I etapu konkursu. Zmagania młodych artystów można było oglądać dzięki streamingowi wideo na stronie Programu 2 Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nadzwyczajny Koncert Inauguracyjny XVIII Konkursu Chopinowskiego już za nami

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2021 22:15
Wyjątkowy program i wyjątkowi wykonawcy zainaugurowali XVIII Konkurs Chopinowski. W sobotę w Filharmonii Narodowej w Warszawie usłyszeliśmy arcydzieła Roberta Schumanna, Johanna Sebastiana Bacha i Ludwiga van Beethovena – utwory kameralne i z orkiestrą. Koncert transmitowaliśmy na antenie Dwójki z Filharmonii Narodowej.
rozwiń zwiń