Prof. Jarosław Hrycak: do końca nie wierzyliśmy w wojnę na wielką skalę

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2022 14:00
- Każdego dnia mieliśmy analizy ekspertów, którzy mówili, że groźba wojny jest bardzo poważna, że trzeba się na to przygotowywać, ale jakoś do końca nie chciało się wierzyć - mówił w Dwójce Jarosław Hrycak, historyk, profesor Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie, laureat nagrody im. Jerzego Giedroycia.
Lwów, 13 marca 2022 r. Uchodźcy przed dworcem kolejowym we Lwowie
Lwów, 13 marca 2022 r. Uchodźcy przed dworcem kolejowym we LwowieFoto: PAP/Andrzej Lange

Prof. Jarosław Hrycak przywoływał w pamięci poranek 24 lutego, dzień militarnej agresji Rosji na Ukrainę. - Nie chcieliśmy w to wierzyć, było poczucie horroru i nierealności. To poczucie nierealności zostaje do tej pory, bo jesteśmy daleko od linii frontu.

"Wierzyłem, że konflikt zatrzyma się na Donbasie"

Jak przyznaje, Ukraińcy mieli świadomość ciążącego nad nimi widma wojny, nikt jednak nie dopuszczał do świadomości wkroczenia wojsk z wielu kierunków i ataku także na ludność cywilną.

- Każdego dnia mieliśmy analizy ekspertów, którzy mówili, że groźba wojny jest bardzo poważna, że trzeba się na to przygotowywać, ale jakoś do końca nie chciało się wierzyć. To jest coś bardzo ludzkiego. Ja osobiście wierzyłem, że jeżeli będzie wojna, to nie będzie ona na taką skalę, że chyba pójdzie o rozszerzenie konfliktu w Donbasie. Nie wyobrażałem sobie wojny na wielką skalę.

Serwis informacyjny Sekcji Ukraińskiej >>>

Ukraiński Uniwersytet Katolicki we Lwowie, którego pracownikiem jest prof. Hrycak, aktualnie nie prowadzi zajęć dydaktycznych - kadra oraz wszyscy studenci, którzy nie wyjechali, zaangażowani są w pomoc uchodźcom wewnętrznym, którzy przybywają do Lwowa ze wschodnich rejonów Ukrainy.

- Zbieramy pieniądze, produkty medyczne, szukamy miejsc noclegowych dla uchodźców. Nasze kolegium jest teraz hotelem dla uciekinierów. Każdego ranka w rektoracie spotykamy się jako taki sztab, żeby koordynować wszystko, co trzeba robić - mówił prof. Jarosław Hrycak.

Doświadczenie Euromajdanu

Jak podkreślał historyk, wszyscy starają się zachowywać spokojnie, a nawet pozytywnie. Ich bronią jest nastawienie na działanie, poczucie wspólnoty i wojenny humor.

- Rozumiemy, że panika w niczym nie pomoże, a z drugiej strony - że jest dużo ludzi, którzy potrzebują naszej pomocy. Jesteśmy mocno zorganizowani, bardzo pomaga nam doświadczenie Euromajdanu, bo pamiętamy te czasy. Pracujemy jako mechanizm, bardzo skutecznie, tylko boimy się, że za jakiś czas nie wystarczy nam sił i zasobów. Że potrzeba będzie tak wielka, że nie damy sobie rady - mówił.

POSŁUCHAJ pierwszej części rozmów z ukraińskimi intelektualistami >>>

Ekspert podkreślił też, że pierwsza faza wojny skończyła się kompletną klęską Rosji, która liczyła na pokonanie Ukrainy w ciągu kilku dni. Zaznaczył jednak, że podczas przedłużającego się konfliktu Ukraina potrzebuje zwiększonych dostaw broni z Zachodu.

W ramach "Zapisków ze współczesności" wypowiadali się również Andrij Bondar, Natalia Śniadanko, Andrij Pawłyszyn i Kateryna Babkina.

Posłuchaj
13:44 2022_03_14 12_45_08_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Jarosław Hrycak, ukraiński historyk o sytuacji w kraju (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

14:53 2022_03_15 12_46_20_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Andrij Bondar o doświadczeniach pierwszych dni wojny na Ukrainie (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

13:53 2022_03_16 12_45_37_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Pisarka i dziennikarka Natalia Śniadanko o doświadczeniu uchodźczej tułaczki przez Polskę i Węgry do Niemiec (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

14:31 2022_03_17 12_46_01_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Andrij Pawłyszyn, przebywający we Lwowie historyk, dziennikarz, publicysta i tłumacz, o rosyjskiej inwazji (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

15:26 2022_03_18 12_45_02_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Poetka i prozaiczka Kateryna Babkina dzieli się swoją historią z ostatnich dni (Zapiski ze współczesności/Dwójka)


***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności

Przygotowały: Aldona Łaniewska-Wołłk, Kinga MichalskaKatarzyna Hagmajer-KwiatekDorota Gacek

Data emisji: 14-18.03.2022

Godzina emisji: 12.45

mg