Prof. Lech Majewski - od dziecięcych laurek do międzynarodowych wystaw

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2022 13:50
- Malowałem podkówkę srebrną farbką, pośrodku była woda, na której płynął statek, po bokach jakieś kwiatki itd. Mamie się bardzo podobały te laurki, a ja tego nie lubiłem i do dziś, robiąc plakaty, pamiętam o jednej rzeczy - żeby mi nie wychodziły laurki - mówił w Dwójce Lech Majewski.
Prof. Lech Majewski
Prof. Lech MajewskiFoto: Robert Gardzinski/Forum

W cyklu "Zapiski ze współczesności" słuchaliśmy opowieści profesora Lecha Majewskiego - grafika, plakacisty i pedagoga (ur. w 1947 roku w Olsztynie). Bohater audycji opowiadał o swojej artystycznej drodze, przyznał też, że jego zdolności plastyczne już we wczesnym dzieciństwie zostały dostrzeżone - i skrzętnie wykorzystane - przez jego mamę.

- Mówiła: kochany synu, musisz teraz zrobić laurkę dla cioci, dla pani, dla kogoś tam. Najczęściej to były takie laurki, że malowałem podkówkę srebrną farbką, pośrodku była woda, na której płynął statek, po bokach jakieś kwiatki itd. Jej się bardzo podobały te laurki, a ja tego nie lubiłem i do dziś, robiąc plakaty, pamiętam o jednej rzeczy - żeby mi nie wychodziły laurki - opowiadał Lech Majewski.

Z Olsztyna do Zamościa

Laurki tworzone we wczesnym dzieciństwie nie zniechęciły małego Lecha do prac plastycznych. W pewnym momencie trafił do koła plastycznego w Domu Kultury Dzieci i Młodzieży w Olsztynie, skąd pochodzi. Swój talent rozwijał natomiast w liceum plastycznym w dalekim Zamościu.

- Tam pedagodzy byli rewelacyjni, wielu z nich pochodziło jeszcze ze Lwowa, ponieważ kiedy okazało się, że Lwów nie jest już polski, ci pedagodzy przyjechali do Zamościa, licząc na to, że będzie tam Akademia Zamojska. Okazało się, że nie ma tej akademii, ale stworzono różne licea, m.in. plastyczne - opowiadał artysta.

Lech Majewski wspominał też niezwykłą atmosferę Zamościa pełnego młodzieży. Jak zaznaczył, w tym środowisku zaczął rozwijać też swój drugi talent - muzyczny, udzielając się w różnych zespołach. Zawodowo związał się jednak ze sztuką plastyczną.

Plakat oparty na myśleniu

Lech Majewski studia odbył na Wydziale Grafiki w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1972 r. przygotował pracę dyplomową pod kierunkiem profesora Henryka Tomaszewskiego.

- To wybitna postać. On niejako nadał nam taki rys osobowości, że najważniejsze jest myślenie - to skrótowe myślenie, to zastanawianie się, w jaki sposób dotrzeć do odbiorcy za pomocą tegoż komunikatu, którym jest plakat - wyjaśniał grafik.

Światowa kariera

W 1992 r. Lech Majewski uzyskał tytuł profesora sztuk plastycznych. Jest jednym z twórców i opiekunów Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie.

Książki i plakaty projektowane przez profesora Lecha Majewskiego są doceniane na całym świecie. Jest on między innymi laureatem Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach Międzynarodowego, Salonu Plakatu w Paryżu oraz Triennale Plakatu w Trnawie.

Wraz z polskimi plakatami objechał cały świat, a w radiowych opowieściach powrócił też do wspomnień z tych podróży, snując refleksje na temat grafiki użytkowej, przypominając między innymi pierwsze artystyczne doświadczenia i spotkania z najważniejszymi plakacistami. Przybliżał także fenomen polskiej szkoły plakatu.

Cykl gawęd prof. Lecha Majewskiego w 2018 roku przygotowała Aleksandra Łapkiewicz.


Posłuchaj
13:27 Zapiski ze współczesności Dwójka 25 lipiec 2022 12_47_13.mp3 Prof. Lech Majewski o swoim wychowaniu i edukacji (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

15:22 2022_07_26 12_45_00_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Prof. Lech Majewski o sukcesach polskiej szkoły plakatu (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

11:50 2022_07_27 12_48_33_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Prof. Lech Majewski o Międzynarodowym Biennale Plakatu (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

13:14 Dwójka zapiski 28.07.2022.mp3 Prof. Lech Majewski o zawodowych podróżach i nauczaniu (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

13:51 2022_07_29 12_46_21_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Lech Majewski o pracy nad książkami i wyjątkowych przedsięwzięciach edytorskich (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

     

***

Tytuł audycji: "Zapiski ze współczesności"

Data emisji: 25-29.07

Godz. emisji: 12.45

mg


Zobacz więcej na temat: plakat Lech Majewski Dwójka
Czytaj także

Artystyczne ścieżki prof. Lecha Majewskiego

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2020 13:00
Autor plakatów, projektów książek i albumów, współtwórca i opiekun Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie, wybitny pedagog - w cyklu "Zapiski ze współczesności" spotkaliśmy się z grafikiem prof. Lechem Majewskim. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kim była przedwojenna rysowniczka Zosia Koszelanka?

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2021 19:00
- Moja mama już w czasie studiów dała się poznać jako bardzo dobry liternik i rysownik. Jej współpraca z Domem Braci Jabłkowskich została zainicjowana przez profesorów mamy, którzy widzieli u niej talent. A trzeba powiedzieć, że wtedy całe liternictwo robiło się ręcznie i to była bardzo żmudna praca - mówiła w Dwójce Małgorzata Trzcińska-Dąbrowska, córka znakomitej przedwojennej rysowniczki i graficzki Zofii Koszelanki.
rozwiń zwiń