Paweł Huelle o sobie

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2011 21:23
Ceniony pisarz, autor głośnego "Weisera Dawidka", opowiada o swoim dzieciństwie i rodzinie, o swej twórczości i ważnych dla niego miejscach. Zapraszamy od poniedziałku do piątku o godz. 11.45.
Audio

– Po latach miałem czasami poczucie, że dane mi było doświadczyć w dzieciństwie trochę takiej schulzowskiej atmosfery – tak jakby czas zwalniał, zatrzymywał się, skręcał w bok. Jakby główny nurt życia płynął gdzieś tam daleko w świecie – mówił w swojej pierwszej gawędzie Paweł Huelle.

 

/

 

 

Pisarz wspominał swoje – jak to sam określił – zwykłe dzieciństwo w niezwykłym miejscu: mieszkanie na bardziej wiejskich niż miejskich przedmieściach Gdańska, kina Znicz i Kolejarz z głównie radzieckim repertuarem czy też oliwskie wzgórza, z których można było dostrzec miasto i Zatokę.

Ważnym tematem wspomnień autora "Weisera Dawidka" jest niemiecka, tajemnicza dla małego dziecka przeszłość Gdańska: odkrywana dzięki pozostałym wciąż licznym drobiazgom składającym się na tkankę miasta, poświadczana przez tych mieszkańców, którzy – jak pewne dwie staruszki – rozmawiają między sobą po niemiecku, by w kontakcie z innymi przejść natychmiast na polski, lekceważona, a nawet podważana w szkole.

Zapraszamy do wysłuchania pierwszej gawędy Pawła Huellego, w której również o wycieczkach na gdańskie lotnisko czy też o ognisku z portretów ważnych komunistycznych polityków… Pozostałych czterech gawęd możemy wysłuchać codziennie o 11.45.

Wspomnienia pisarza nagrała w 2006 roku Małgorzata Małaszko.

***

Paweł Huelle (ur. 1957 r. w Gdańsku) – pisarz, poeta, dramaturg, scenarzysta, autor słuchowisk, felietonista, krytyk literacki. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim. Wykładał filozofię na gdańskiej Akademii Medycznej.

Jako gdańszczanin z urodzenia, większość swej twórczości poświęca rodzinnemu miastu i sprawom z nim związanym. W latach 80. związany był z prasą konspiracyjną. W latach 1994–1999 był dyrektorem Ośrodka Gdańskiego Telewizji Polskiej.

Rozgłos w kraju i za granicą przyniosła mu debiutancka powieść "Weiser Dawidek" (1987), zekranizowana przez Wojciecha Marczewskiego w 2000.

Wśród innych jego książek należy również wymienić "Opowiadania na czas przeprowadzki" (1991), "Pierwszą miłość i inne opowiadania" (1996), "Mercedesa Benza. Z listów do Hrabala" (2001), "Castorpa" (2004), "Ostatnią Wieczerzę (2007), "Opowieści chłodnego morza" (2008).

Czytaj także

Wspomnienia Wiesława Myśliwskiego

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2011 08:00
Ceniony pisarz opowiada o swoim dzieciństwie, o rodzinie, o latach wojny i swej powojennej edukacji. Zapraszamy od poniedziałku do piątku o godz. 11.45.
rozwiń zwiń