Stanisława Celińska – drogi do aktorstwa

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2013 19:00
Jaką była studentką? Których reżyserów ceni? W końcu jakich ról filmowych i teatralnych nigdy nie zapomni? Zapraszamy do wysłuchania gawędy Stanisławy Celińskiej.
Audio
  • Stanisława Celińska o początkach swoich zainteresowań teatrem, pierwszych poważniejszych lekturach , konkursach recytatorskich i egzaminie do Szkoły Teatralnej (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Stanisława Celińska o studiach w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie.
  • Stanisława Celińska o spotkaniach z wybitnymi aktorami i reżyserami (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Stanisława Celińska o pamiętnych spektaklach teatralnych (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Stanisława Celińska o współpracy z Krzysztofem Warlikowskim (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Stanisława Celińska
Stanisława CelińskaFoto: wikipedia/Łukasz Skrzypecki, lic. CC

Stanisława Celińska studiowała w warszawskiej PWST pod kierunkiem Ryszardy Hanin. Jeszcze przed dyplomem zadebiutowała jako Aniela w sztuce Aleksandra Fredry "Wielki człowiek do małych interesów" w reżyserii Jerzego Kreczmara w warszawskim Teatrze Współczesnym, do którego wkrótce została zaangażowana przez Erwina Axera. Niemal równocześnie zaczęła pracę jako aktorka filmowa i estradowa. W 1970 roku zadebiutowała na ekranie jako Nina w "Krajobrazie po bitwie" Andrzeja Wajdy.

W Teatrze Telewizji stworzyła około 60 ról; często też pojawia się w Polskim Radiu – od 35 lat jest odtwórczynią roli Iwony w powieści radiowej "Matysiakowie".

Wszechstronność aktorska pozwala Stanisławie Celińskiej kreować role psychologicznie pogłębione (wspomniana Nina albo Gertruda w "Hamlecie" Krzysztofa Warlikowskiego), ale też komediowe (Lusia w "Nie ma róży bez ognia" Stanisława Barei). Do historii polskiego teatru przeszła jej kreacja w "Oczyszczonych" Sarah Kane (kolejny spektakl Warlikowskiego w Teatrze Rozmaitości).

Oczywiście nie wolno zapominać o tym, że Stanisława Celińska jest znakomitą wykonawczynią piosenki aktorskiej.

Audycję przygotowała Bogumiła Prządka.Czytaj także

Warszawa Stanisławy Celińskiej wzrusza nie tylko warszawiaków

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2013 15:00
Wybitna aktorka wystąpiła w ramach ósmej edycji festiwalu Kwartesencja z programem płyty "Nowa Warszawa". - Kiedy śpiewałam ten koncert, ulegałam niesłychanym wzruszeniom i nie byłam w stanie ich opanować - opowiadała w Dwójce
rozwiń zwiń