Lidia Grychtołówna: jestem pianistką dzięki rodzicom

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2018 14:00
- Moja mama ćwiczyła grę na fortepianie, a ja pilnie ją podpatrywałam. Kiedy miałam dwa lata wykorzystałam przerwę, którą sobie zrobiła, wgramoliłam się na krzesło i zaczęłam powtarzać to, co grała. I tak się zaczęło – opowiadała w Dwójce nestorka polskiej pianistyki.
Audio
  • Wspomnienia i refleksje prof. Lidii Grychtołówny związane z koncertami i podróżami (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Lidia Grychtołówna m.in. o podróżach po Chinach (Zapiski ze wsóołczesności/Dwójka)
  • Lidia Grychtołówna wspomina swój dom rodzinny (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Wspomnienia prof. Lidii Grychtołówny związane z edukacją i mistrzami (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Wspomnienia prof Lidii Grychtołówny, w dniu jej 90 urodzin m.in o mistrzu A. Benedetto Michelangelim i o pierwszych koncertach (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Pianistka Lidia Grychtołówna podczas uroczystości przyznania dorocznej nagrody Towarzystwa Przyjaciół Śląska w Warszawie (26.04.2017r)
Pianistka Lidia Grychtołówna podczas uroczystości przyznania dorocznej nagrody Towarzystwa Przyjaciół Śląska w Warszawie (26.04.2017r) Foto: PAP/Marcin Obara

Argerich_pap_1200.jpg
Martha Argerich na dwóch płytach

Bohaterką "Zapisków ze współczesności" była prof. Lidia Grychtołówna, która 18 lipca obchodziła 90. urodziny. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła u Wandy Chmielowskiej, mając 6 lat. - Kochałam muzykę od kolebki. Mama, żeby mnie uspokoić, gdy grymasiłam w wózeczku, grała mi Chopina. Potem, gdy rodzice zorientowali się, że mam dobry słuch postanowili, że będę mnie kształcić muzycznie. Ojciec jeździł ze mną na lekcje do prywatnych nauczycieli bardzo wytrwale - opowiadała znakomita pianistka.

Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach w klasie fortepianu Wandy Chmielowskiej, uzyskując dyplom z najwyższym odznaczeniem. Jej nauczycielami byli m.in. Karol Szafranek, Zbigniew Drzewiecki i Artur Benedetti Michelangeli. Debiutowała w 1953 w Katowicach z Orkiestrą Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Stanisława Skrowaczewskiego. Koncertowała na całym świecie. Jest laureatką czterech międzynarodowych konkursów pianistycznych.

Wśród wspomnień i refleksji znakomitej pianistki (m.in. laureatki VII miejsca na V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina), pedagoga i jurora konkursów chopinowskich nie zabrakło tych osobistych związanych z domem rodzinnym, z latami muzycznej edukacji w Polsce i we Włoszech, podróżami oraz udziałem w Konkursie w 1955 roku.

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności

Przygotowała: Anna Skulska

Gość: prof. Lidia Grychtołówna (nestorka polskiej pianistyki)

Data emisji: 16-20.07.2018

Godzina emisji: 12.45

mko/bch

Czytaj także

Moniuszko na Kubie. Opowieści Marii Fołtyn

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2016 12:00
W cyklu "Głosy z przeszłości" przypominamy fragmenty spotkań z wybitną śpiewaczką, zapisane na taśmach Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zaczęło się we Lwowie. Wspomnienia Stanisława Skrowaczewskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2017 08:00
W cyklu "Głosy z przeszłości" przedstawiliśmy opowieści zmarłego 21 lutego br. światowej sławy polskiego dyrygenta.
rozwiń zwiń