Krzysztof Meyer: lata 60. to czas moich muzycznych inspiracji

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2018 11:19
- Studia w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej były dla mnie wspaniałym, jedynym w swoim rodzaju okresem ze względu na ilość nowych impulsów, wrażeń, zainteresowań i inspiracji – mówił w Dwójce ceniony kompozytor, pianista i pedagog.
Audio
  • Krzysztof Meyer o swoim dzieciństwie w Krakowie (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Muzyczne awangardy. Wspomnienia Krzysztofa Meyera (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Krzysztof Meyer o studiach u Krzysztofa Pendereckiego (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Krzysztof Meyer o swoim debiucie na Warszawskiej Jesieni, współpracy z awangardowym zespołem MW2 i początkach znajomości z Witoldem Lutosławskim (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Krzysztof Meyer o swoich podróżach do Rosji (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock.com

kompozytor1200.jpg
Czy Lutosławski był twórcą awangardowym?

Krzysztof Meyer był gościem "Zapisków ze współczesności". W audycji opowiadał o swojej muzycznej drodze. Teorii muzyki uczyła go siostrzenica generała Fieldorfa "Nila" - Maria Fieldorf, a kompozycji Stanisław Wiechowicz, Witold Lutosławski (nieformalnie) i Krzysztof Penderecki będący w latach 60. adiunktem w krakowskiej PWSM.

- Krzysztof Penderecki w zasadzie nie miał czasu na uczenie studentów. Mieliśmy raptem trzy lekcje i wcale nie dotyczyły one kompozycji. Opowiadał mi o literaturze starożytnej i architekturze, gorąco polecił prozę Andrzejewskiego. Nie mniej bardzo dbał o swoich studentów – opowiadał Krzysztof Meyer.

Jak Krzysztof Penderecki dawał temu wyraz? - Po ponad roku studiów napisałem symfonię i pokazałem ją Pendereckiemu, który orzekł, że trzeba będzie ją zagrać w krakowskiej filharmonii. Przy mnie zadzwonił tam i kazał ją wykonać. Był na tyle przekonujący, że kilka miesięcy później tak właśnie się stało - dodał gość audycji.

Krzysztof Meyer jest również autorem pierwszej polskiej monografii życia i twórczości Dymitra Szostakowicza, a wraz z żoną, Danutą Gwizdalanką - Witolda Lutosławskiego. Przez wiele lat był członkiem komisji repertuarowej "Warszawskiej Jesieni". W kolejnych odcinkach audycji opowiadał m.in. o swoim dzieciństwie w Krakowie, karierze artystycznej i pasji popularyzowania muzyki.

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności

Przygotowała: Ewa Szczecińska

Data emisji: 24-28.09.2018

Godzina emisji: 12.45

mko/bch

Czytaj także

Krzysztof Meyer: Szostakowicz kochał polską muzykę

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2011 14:00
"Mistrzowie i przyjaciele" to tytuł nowej, niewydanej jeszcze książki cenionego publicysty i kompozytora. Goszczący w Dwójce Krzysztof Meyer opowiedział Annie Skulskiej m.in o naywbitniejszym spośród nich...
rozwiń zwiń