Polskie Radio
Section05

Krzysztof Meyer

Złote Fryderyki 2024. Oto lista wyróżnionych artystów

Martyna Jakubowicz, Sebastian Imbierowicz, Kazimierz Jonkisz i Krzysztof Meyer są laureatami Złotych Fryderyków 2024 - honorowych wyróżnień przyznawanych przez reprezentującą Akademię Fonograficzną Radę Akademii artystom szczególnie zasłużonym dla polskiej kultury muzycznej. W tym roku grono laureatów reprezentuje szerokie spektrum gatunków. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA muzyka rozrywkowa KULTURA MUZYKA Fryderyki Martyna Jakubowicz Kazimierz Jonkisz

Łukasz Borowicz: polska muzyka nieustannie brzmi za granicą

- Rocznice związane z Henrykiem Mikołajem Góreckim i Krzysztofem Pendereckim to wspaniałe jubileusze. W tym roku obchodzimy również 80. rocznicę urodzin Krzysztofa Meyera. Muzyka naszych największych kompozytorów brzmi za granicą nie tylko teraz, jest grana ciągle. Wkrótce ukaże się płyta z muzyką Grażyny Bacewicz. W kontekście międzynarodowym rocznice niezwykle pomagają w rozmowach z osobami, które decydują o programach festiwali i koncertów - mówił w Dwójce dyrygent Łukasz Borowicz.
Zobacz więcej na temat:  Łukasz Borowicz muzyka polska promocja Konwencja Muzyki Polskiej Paweł Siwek Dwójka Stanisław Moniuszko Piotr Beczała Tomasz Konieczny Henryk Mikołaj Górecki Krzysztof Penderecki Grażyna Bacewicz

Premiera opery "Ślepy tor" w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. "Każdy ma swój ślepy tor"

- Są tu jakby dwa główne tematy. Dla mnie najważniejsza jest opowieść o śmierci, co to jest śmierć w życiu człowieka, że to jest jakiś ślepy tor, który każdy ma. Jeden jedzie dłużej, drugi krócej, ale każdy w końcu dojedzie do ślepego toru - mówił w Dwójce reżyser Marek Weiss przed sobotnią premierą w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej (14.10). Będzie to opera "Ślepy tor" Krzysztofa Meyera do libretta Antoniego Libery.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Wielki - Opera Narodowa opera Antoni Libera Beata Stylińska Dwójka TEATR premiera Marek Weiss

Prof. Krzysztof Meyer: zawsze chciałem być kompozytorem [ZOBACZ WIDEO]

- Już w wieku kilku lat pisałem parę nut i brzdąkałem na fortepianie. To było dla mnie niesłychanie fascynujące, ta zabawa z czasem wzbogacała się o doświadczenie. Mój ojciec był lekarzem i wielkim melomanem, robił wszystko, abym ja też mógł zachwycić się muzyką. Moja babcia organizowała koncerty kameralne w naszym domu, była pianistką i jedynym profesjonalnym muzykiem w mojej rodzinie - mówił w Dwójce prof. Krzysztof Meyer.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Marcin Majchrowski kompozytor fortepian