Olaf Lubaszenko: cieszę się, że są jeszcze takie miejsca jak radio

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2022 13:00
- Nadmiar wiedzy oznacza też nadmiar wątpliwości. Człowiek złożony z wątpliwości jest w dzisiejszym świecie "hamulcowym". Ten świat potrzebuje tempa, dynamiki. Cisza, chwila namysłu to coś, co np. w telewizji jest już nie do przyjęcia. Radio to jeden z ostatnich bastionów, gdzie można się jeszcze zastanowić nad tym, co się mówi - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Olaf Linde-Lubaszenko, aktor i reżyser.
Olaf Lubaszenko
Olaf LubaszenkoFoto: Marcin Bielecki/PAP

Waga sukcesów i porażek

Gość "Zapisków ze współczesności" podkreślał, że dziś stara się pamiętać o wszystkim, czego się nauczył, co było w jego życiu złe i pozwoliło mu stać się silniejszym, ale i o sukcesach, żeby się w nich "nie rozpłynąć". - W sprawie sukcesów trzeba być bardzo czujnym. Na szczęście ostatnie lata dostarczają mi zarówno satysfakcji, jak i poczucia porażki, więc w tej sprawie zachowuję pewnego rodzaju dobrą równowagę - stwierdził.

Nie ma Lubaszenki bez Pasikowskiego

Jeden z ważniejszych okresów w życiu zawodowym Olafa Lubaszenki związany jest z Władysławem Pasikowskim. - "Kroll", "Psy", "Demony wojny", "Operacja Samum", "Słodko-gorzki" to filmy, które były ważne dla widzów. Są takimi punktami, o których się pamięta w historii polskiej kinematografii końca XX w. Nie da się opowiedzieć mojej historii bez wspomnienia o Władysławie Pasikowskim. Nasze kontakty jakoś się skończyły. Może byliśmy sobie przeznaczeni tylko w wieku XX, potem zmieniły się konstelacje? Niewątpliwie jednak myślę o nim ciepło, bo jest po prostu kimś ważnym w moim życiu. Bardzo mu kibicuję - wyznał.

Zatroskany o teatr

W czasach coraz bardziej rozwijającej się pandemii Olaf Linde-Lubaszenko jest zaniepokojony o przyszłość teatru. - Oczywiście, trudno porównywać pracę artystów w teatrze z pracownikami służby zdrowia, którzy ratują życie. Trudno też jednak zapomnieć o tym, że ludzie teatru, włączając w to obsługę techniczną czy impresariat, to wielka gałąź gospodarki. Dla większości z tych ludzi jest to moment kompletnego zagubienia, chaosu i przede wszystkim niepewności. Ja też należę do tej grupy - przyznał aktor i reżyser.


Posłuchaj
12:51 2020_10_19 12_47_57_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Olaf Linde-Lubaszenko początkach aktorstwa (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

14:44 2020_10_20 12_45_41_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Olaf Linde-Lubaszenko wspomina swoją rolę w filmie "Życie Kamila Kuranta" (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

15:09 2020_10_21 12_43_39_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Olaf Linde-Lubaszenko o II połowie lat 80. (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

15:18 2020_10_22 12_45_15_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Olaf Linde-Lubaszenko m.in. o ważnych filmach i osobach w swoim życiu (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

13:06 Dwójka Zapiski ze współczesności 23.10.2020.mp3 Olaf Linde-Lubaszenko o swoim miejscu we współczesnym świecie, social mediach i pandemii (Zapiski ze współczesności/Dwójka)     

Czytaj także:

Dedykacja od Olafa Lubaszenki dla słuchaczy Dwójki Dedykacja od Olafa Lubaszenki dla słuchaczy Dwójki

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności

Gość: Olaf Linde-Lubaszenko (aktor, reżyser, producent, dyrektor artystyczny Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach)

Data emisji: 17-21.01.2022

Godzina emisji: 12.45

Czytaj także

Karolina Gruszka: lubię grać w obcych językach

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 21:27
- Najważniejsza jest energia, które słowa ze sobą niosą gdzieś pod spodem. Lubię to, że to brzmienie uruchamia jakąś wibrację w organizmie, każdy język ze swoim innym brzmieniem uruchamia innego rodzaju wibracje. To jest ciekawe - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia Karolina Gruszka, ceniona aktorka filmowa i teatralna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ewa Błaszczyk: moje życie się zmieniło, gdy zaśpiewałam "Pannę Annę"

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2020 14:27
- To było na dyplomie muzycznym. Później stało się coś przedziwnego. Różni ludzie, m.in. Jurek Satanowski, Adam Hanuszkiewicz i inni dyrektorzy teatrów zaczęli przesyłać na moje ręce kwiaty dla całego roku, ale chodziło właśnie o tę piosenkę. A ja właściwie pierwszy raz w życiu cokolwiek zaśpiewałam - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia aktorka, piosenkarka, działaczka społeczna i charytatywna.
rozwiń zwiń