Poezja najlepszym przyjacielem człowieka?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2014 12:00
Gościem czwartkowej audycji "Dwukropek" będzie prof. Piotr Śliwiński, a słuchać będziemy wierszy Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza, Zbigniewa Herberta, Andrzeja Sosnowskiego, Krzysztofa Siwczyka i Krystyny Miłobędzkiej.
Piotr Śliwiński
Piotr ŚliwińskiFoto: Mbop/Wikimedia/CC

"Żałuję teraz, że nie spędziłem więcej czasu w moim życiu z wierszami - żyłbym pełniej, gdybym miał w głowie więcej starych kawałków, tak jak chciałbym mieć więcej bliskich przyjaciół" - tak, w obliczu zbliżającej się śmierci, pisał Richard Rorty.

Czy poezja może być naszym najbliższym przyjacielem? Bronić nas przed samotnością? I czy potrafimy odnaleźć siebie w powstających dziś polskich wierszach?
O tym w kolejnym wydaniu "Dwukropka" przygotowanym przez Andrzeja Franaszka.

2 października (czwartek), godz. 18.00-19.00

***

"Dwukropek" jest audycją Doroty Gacek i Andrzeja Franaszka, w której literatura spotyka się z tym wszystkim, co obok niej - współczesną kulturą, innymi dziedzinami sztuki, filozofią, religią, socjologią, ale też polityką i ekonomią.

Dwukropek to znak, który zapowiada, prowadzi ku nowym perspektywom, jest niczym drzwi, otwarte na świat. Chcemy pokazać, że literatura może "nie widzi szybciej, ale widzi głębiej” - piszą twórcy programu.

mc/mm

Czytaj także

Monty Python, wolność, Wisława Szymborska. Jak Polacy uczyli się poczucia humoru

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2014 12:00
- Moje pokolenie bawił język ezopowy, aluzyjny. Teraz młodzi ludzie posługują się przede wszystkim humorem absurdalnym - mówił w Dwójce Michał Rusinek, dodając, że znajduje to odzwierciedlenie także w literackich gustach Polaków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zanim zacznie się pisać, trzeba stworzyć w sobie pisarza"

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2014 21:00
Isaak Babel miał kiedyś zwrócić się do uznanego twórcy Maksyma Gorkiego o poradę, co ma zrobić, by zostać dobrym pisarzem. Ten powiedział mu: "idź między ludzi i nie zaczynaj pisać, póki ich nie poznasz". A jak taka rada wyglądałaby dziś?
rozwiń zwiń