X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

W butach Ikara na wysoką górę...

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2014 09:00
O twórczości Edwarda Stachury porozmawiamy w kontekście jego nowo wydanej biografii "Buty Ikara".
Edward Stachura. Fragment okładki książki Mariana Buchowskiego Buty Ikara. Co dziś młodzi czytelnicy mogą odnaleźć w twórczości autora Siekierezady?
Edward Stachura. Fragment okładki książki Mariana Buchowskiego "Buty Ikara". Co dziś młodzi czytelnicy mogą odnaleźć w twórczości autora "Siekierezady"?Foto: materiały promocyjne

Jej autor - Marian Buchowski poznał pisarza na początku lat siedemdziesiątych, kiedy w szkole , w której pracował, zorganizowano spotkanie z tym autorem. Kiedy po śmierci Stachury fascynacja jego życiem i twórczością przybrała ogromne rozmiary, postanowił zając się tym fenomenem i opublikował książkę "Edward Stachura. Biografia i legenda". Swojej fascynacji pisarstwem autora "Całej jaskrawości" Marian Buchowski pozostał wierny, dotarł do kolejnych osób z kręgu rodzinnego i przyjacielskiego pisarza, do nieznanych dotąd faktów i dokumentów. Wszystko to wykorzystał w wydanej właśnie książce , która jest opowieścią o drodze Stachury  od narodzin we  Francji w 1937 roku, poprzez jego karierę literacką i podróże, po samobójczą śmierć w Warszawie w lipcu 1979 roku.

W książce Marian Buchowski zajmuje się także recepcją twórczości Stachury w obecnych czasach,   35 lat po śmierci pisarza. W audycji "Dwukropek" porozmawiamy z Marianem Buchowskim i z prof. Krzysztofem Rutkowskim, znawcą twórczości Edwarda Stachury, jednym redaktorów jego "Utworów wybranych", m. in. o tym, jaki był Edward Srachura, jak wpłynął na ludzi, którzy się z nim zetknęli, czy możemy zrozumieć ten moment w jego życiu, który on sam nazwał "wejściem na wysoką górę", i co dziś młodzi czytelnicy mogą odnaleźć w twórczości autora "Siekierezady". A ten słuchacz, który odpowie poprawnie na zadane podczas programu pytanie, otrzyma egzemplarz opublikowanej przez Wydawnictwo ISKRY książki Mariana Buchowskiego "Buty Ikara".

Na audycję z cyklu "Dwukropek" - w czwartek (4.12) w godz. 18.00-19.00 - zaprasza Dorota Gacek.

mm/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Edward Stachura trzyma się mocno

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2013 12:41
Mimo upływu lat twórczość Edwarda Stachury cały czas cieszy się zainteresowaniem, również młodzieży. Przekonywał o tym w "Leniwej niedzieli" Jan Kondrak z zespołu Lubelska Federacja Bardów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stachura, wieczny tułacz

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2014 13:00
- On miał w sobie coś takiego, że jak się weszło z nim do knajpy, to po chwili było wiadomo, że się ktoś do niego doczepi. Czy to przez uważność jego spojrzenia, czy też jeansowy strój. Nie wiem - mówił w Dwójce poeta Wacław Tkaczuk, przyjaciel autora "Siekierezady albo zimy leśnych ludzi".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Edward Stachura – żył tak, jak pisał

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2014 06:00
– Stachura daje świadectwo możliwości przekroczenia siebie samego, literatury, granic słowa, po to, żeby wskazać drogę czemuś innemu – charakteryzował poetę jego przyjaciel Krzysztof Rutkowski.
rozwiń zwiń