Kim był autor "Śmierci pięknych saren"?

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2018 14:54
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy  z Aleksandrem Kaczorowskim, autorem biografii Oty Pavla.
Audio
  • Rozmowa z Aleksandrem Kaczorowskim, autorem biografii Oty Pavla (Dwukropek/Dwójka)
Okładka książki Ota Pavel. Pod powierzchnią
Okładka książki "Ota Pavel. Pod powierzchnią"Foto: materiały wydawnictwa Czarne

Skovorecky1200.jpg
Josef Škvorecký. "Miał to, czego nie mieli Hrabal i Kundera"

"Słońce jest często wielką żółta pigułką od niebiańskich psychiatrów, która rozpędza smutek i wytwarza różowy nastrój. Słońce jest także żółtym ręcznikiem frotte, który nas samoczynnie wyciera do sucha. Słońce również dostaje się nam do krwi, by ogrzać nasze serca, które są zimne jak psi nochal" - tak pisał Ota Pavel (1930-1973) - czeski pisarz, dziennikarz, reporter, autor "Śmierci pięknych saren". To ta właśnie książka - opowieść o jego rodzicach i braciach, losach rodziny w czasie wojny i o miłości do łowienia ryb w rzece Berounce przyniosła mu sławę i uwielbienie czytelników, także w Polsce.

W maju ukazuje się biografia Oty Pavla "Pod powierzchnią". Jej autor Aleksander Kaczorowski rekonstruuje losy rodu Popperów (tak naprawdę nazywał się Pavel), pisze o doświadczeniach wojennych jego żydowskiej rodziny, o jego pracy dziennikarza, związkach z partią komunistyczną, chorobie psychicznej, która go nękała i o tym jakim ratunkiem było dla niego pisanie. Sam Pavel powiedział swojemu bratu "Już tylko praca może mnie ocalić".

  ***

Tytuł audycji: Dwukropek

Prowadzi: Dorota Gacek

Gość: Aleksander Kaczorowski (autor biografii Oty Pavla, a także książek biograficznych o Hrabalu i Havlu, tłumacz, eseista)

Data emisji: 11.05.2018

Godzina emisji: 21.30

bch/pg

Czytaj także

"Przypadki inżyniera ludzkich dusz"

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2017 12:00
Fragmenty powieści o pięćdziesięciu latach totalitaryzmów w naszej części Europy - napisana bez patosu, z humorem, ironicznym dystansem i autoironią. Tak, jak potrafią Czesi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przeciwko systemowi. "Dowód osobisty" Petra Šabacha

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2017 19:00
W cyklu "To się czyta latem" przedstawiliśmy fragmenty głośnej książki czeskiego pisarza w interpretacji Krzysztofa Wakulińskiego.
rozwiń zwiń