X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Formiści. Miks nowoczesności z góralszczyzną

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2018 19:00
Okres 20 lat od odzyskania niepodległości do rozpoczęcia II wojny światowej to w Polsce czas intensywnego życia kulturalnego. To wtedy pojawiały się i rozwijały nowe nurty w sztuce, a artyści łączyli się w grupy.
Audio
  • Prof. Maria Poprzęcka o sztuce formistów (Dwójka/Galeria wyobraźni)
Szermierka, Leon Chwistek, 1919
"Szermierka", Leon Chwistek, 1919 Foto: Muzeum Narodowego w Krakowie/domena publiczna

Pierwszym ugrupowaniem, które odpowiadało na "głód nowoczesności", byli formiści. Ruch ten rozwijał się w latach 1917–1922, czyli w czasach końcówki I wojny światowej, narodzin II RP i wojny bolszewickiej.

pawilon_paryz_1200.jpg
Paryż 1925. Artyści kształtują obraz Polski

- Sztuka formistów była synkretyczna, łączyła w sobie różne tendencje awangardowe, takie jak kubizm, futuryzm i ekspresjonizm z jednym, bardzo istotnym dodatkiem, mianowicie własną tradycją ludową. Formiści, jak większość ugrupowań awangardowych, szukali źródeł w sztuce prymitywnej. Dla Picassa i kubistów były to np. maski murzyńskie oglądane w Muzeum Etnograficznym w Paryżu, natomiast dla formistów był to prymityw własny, rodzimy, narodowy, tzn. przede wszystkim sztuka góralska - mówiła prof. Maria Poprzęcka.

Jak przekonuje ekspertka, formistów cechowały młodzieńczy impet i tendencja do skandali, którą zaszczepili im zaprzyjaźnieni poeci futurystyczni. - Grupa ta była bardzo widoczna, a jej działalność - hałaśliwa. Szybko stała się synonimem nowoczesności, której tak bardzo poszukiwano - przekonywała prof. Poprzęcka.

W audycji przybliżyła też dwie wielkie indywidualności tworzące ruch formistów. Jedną z nich był Leon Chwistek, a drugą Stanisław Ignacy Witkiewicz.

***

Tytuł audycji: Galeria wyobraźni. Opowieści o sztuce polskiej

Prowadzi: prof. Maria Poprzęcka

Data emisji: 17.06.2018

Godzina emisji: 11.00

mg/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Jan Matejko to malarz profetyczny"

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2018 12:40
- "Kazanie Skargi" jest pierwszym dużym obrazem Matejki, który nosi taki charakter, jaki będą miały wszystkie następne wielkie wystąpienia artysty: historyczny, profetyczny i publicystyczny – mówiła w Dwójce prof. Maria Poprzęcka.
rozwiń zwiń