X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Jan Matejko to malarz profetyczny"

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2018 12:40
- "Kazanie Skargi" jest pierwszym dużym obrazem Matejki, który nosi taki charakter, jaki będą miały wszystkie następne wielkie wystąpienia artysty: historyczny, profetyczny i publicystyczny – mówiła w Dwójce prof. Maria Poprzęcka.
Audio
  • Jan Matejko. Malarz narodowej wyobraźni (Galeria wyobraźni/Dwójka)
Jan Matejko Kazanie Skargi
Jan Matejko "Kazanie Skargi"Foto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Bohaterem audycji był najważniejszy polski malarz XIX wieku, który jako pierwszy nadał tak wysoką rangę malarstwu historycznemu i zafascynował nim szerokie rzesze społeczeństwa.

Jan Matejko odniósł pierwszy sukces w 1865, zdobywając na dorocznym Salonie paryskim złoty medal za obraz "Kazanie Skargi". Kolejny obraz: "Reytan na sejmie warszawskim 1773 roku", został zakupiony przez cesarza Austrii Franciszka Józefa. Prof. Maria Poprzęcka podkreśliła, że malarz przywoływał w swych dziełach historię nie po to, by ją ilustrować, czy o niej opowiadać, lecz po to, by wnosiła ważne wartości do życia mu współczesnych.

Jan Matejko "Reytan na sejmie warszawskim 1773 roku" Jan Matejko "Reytan na sejmie warszawskim 1773 roku"

- Matejko stanął wobec dylematu każdej polityki historycznej: czy sztuka ma krzepić serca będąc wspomnieniem minionej świetności, czy też ma rozdrapywać sumienia, lamentować nad upadkiem Polski i wskazywać winnych tego upadku - stwierdziła prof. Maria Poprzęcka. Jak wielki malarz rozwiązał ten dylemat? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Galeria wyobraźni. Opowieści o sztuce polskiej

Prowadzi: prof. Maria Poprzęcka (historyk sztuki)

Data emisji: 11.03.2018

Godzina emisji: 11.00

mko/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Las Meninas". Zagadkowy obraz Velázqueza

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2018 12:00
- Tajemnica tego obrazu jest znacznie głębsza niż rozpoznanie postaci, które się na nim znajdują. To dzieło jest tak fenomenalne, że żadna z jego interpretacji nie wyjaśnia do końca tej tajemnicy – mówiła w Dwójce dr Grażyna Bastek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Białostocki i jego sztuka cenniejsza niż złoto

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2018 15:04
W audycji przypomnieliśmy dorobek prof. Jana Białostockiego, znakomitego historyka sztuki i jej niezrównanego popularyzatora.
rozwiń zwiń