X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Miłosz nieznany. Powojenna przemiana poety

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2019 12:00
- Ten zbiór przedziwnych, wielogatunkowych tekstów dokonuje rewizji całości dzieła Miłosza. Pokazuje, że w czasie okupacji nastąpiło w nim głębokie przeobrażenie - o publikacji "W cieniu totalitaryzmów" mówiła w Dwójce prof. Joanna Zach.
Audio
  • Obraz Czesława Miłosza w książce "W cieniu totalitaryzmów" (Dwukropek/Dwójka)
Czesław Miłosz
Czesław MiłoszFoto: PAP/Jerzy Undro

"W cieniu totalitaryzmów" to obszerny, kilkusetstronicowy tom artykułów, które Czesław Miłosz napisał w latach 1940 - 1951, publikując je na łamach pism nadal niepodległej Litwy, a następnie - w powojennej prasie polskiej. Do tej pory znane były wąskiemu gronu miłoszologów, dziś możemy się zapoznać z nimi wszyscy. Czym zaskakują teksty poety z tego okresu? - Zobaczyłem Miłosza w rolach, w których go nie pamiętałem - mówił w Dwójce prof. Mariusz Urbanek. - Mamy tutaj Miłosza reportera, krytyka filmowego, ale także niesłychanie skrupulatnego komentatora politycznego.

Wojenne i powojenne artykuły pozwalają postawić pytania o postawę artysty wobec zbiorowego losu narodu, wobec kataklizmu okupacji, a potem - wobec nowej rzeczywistości politycznej 2. połowy lat 40. I choćby zastanowić się, czy rację miał Miłosz, podsumowując swe doświadczenia z kampanii wrześniowej roku 1939 retorycznym pytaniem: "Jak to się dzieje, że naród polski, posiadający wiele cnót, ma tak twarde serce. Jakąś beztroskę wobec ludzkich losów, brak zabiegania o polepszenie doli słabych, bezbronnych, maluczkich".

O książce "W cieniu totalitaryzmów" rozmawialiśmy z historykami literatury: prof. Joanną Zach, prof. Aleksandrem Fiutem i prof. Maciejem Urbanowskim.

***

Tytuł audycji: Dwukropek 

Prowadził: Andrzej Franaszek

Data emisji: 15.03.2019

Godzina emisji: 21.30


"W cieniu totalitaryzmów" Czesława Miłosza, okładka książki "W cieniu totalitaryzmów" Czesława Miłosza, okładka książki

jp/bch/kh


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

O konflikcie Zbigniewa Herberta i Czesława Miłosza

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2018 15:11
"Rok myśliwego" czy "Rok jagnięcia"? W audycji analizowaliśmy nigdy nie wypowiedziany do końca spór, jaki prowadzili dwaj wielcy poeci.
rozwiń zwiń