Andrzej Franaszek o biografii Herberta. "Obraz nam się komplikuje"

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2018 10:00
- W przypadku Zbigniewa Herberta często jest tak, że jego obraz jest szalenie stereotypowy, uproszczony, sprowadzony do kilku frazesów - podkreślał Andrzej Franaszek, autor ukazującej się właśnie dwutomowej biografii znakomitego poety.

biografia_herbert_1200.jpg
Dwa tysiące stron życia. Czytamy biografię Herberta

- Próba zrozumienia czyjegoś życia to pasjonująca przygoda. W końcu układa nam się jakaś opowieść. Wydaje nam się, że w takim stopniu, w jakim jesteśmy w stanie zrozumieć drugiego człowieka, docieramy do czegoś - opowiadał Andrzej Franaszek. Istotne w przypadku biografii Zbigniewa Herberta jest jednak to, że funkcjonujący w powszechnym obiegu stereotypowy obraz jego życia przy bliższym spojrzeniu "komplikuje się".

- Bardzo starałem się ważyć racje. Może dlatego, że postać Herberta łączyła w sobie często sprzeczne bieguny. Bywał Herbert gniewny, niesprawiedliwy, apodyktyczny, bardzo radykalny w niektórych sądach, ale był równocześnie Herbert szlachetny, mężny, niemyślący o sobie - wymieniał gość Dwójki.

W rozmowie również m.in. o trudnej sztuce nieprzekraczania granic w pisaniu o intymnych sprawach bohatera biografii czy o tym, dlaczego Herbert często pisał "przeciwko czemuś". Andrzej Franaszek zdradził również, kto z wielkich Polaków będzie bohaterem jego kolejnej biograficznej opowieści. 

big_Czapscy-Herbertowie-Korespondencja1200.jpg
Potrzebni sobie do życia. O przyjaźni Herberta i Czapskiego

***

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Andrzej Franaszek (literaturoznawca, krytyk literacki, biograf Czesława Miłosza i Zbigniewa Herberta)

Data emisji: 18.04.2018

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

jp/pg

Czytaj także

"Herbertowi o stan szczęścia najłatwiej było w podróży"

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2018 12:00
- W luźnym zapiskach znajdziemy twarde zalecenie, że nie należy fotografować się z tzw. tubylcami. Spotykamy innych ludzi, a nie atrakcję turystyczną - mówił w Dwójce Andrzej Franaszek, autor dwutomowej biografii Zbigniewa Herberta, która ukaże się 18 kwietnia.
rozwiń zwiń