X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Andrzej Franaszek o biografii Herberta. "Obraz nam się komplikuje"

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2018 10:00
- W przypadku Zbigniewa Herberta często jest tak, że jego obraz jest szalenie stereotypowy, uproszczony, sprowadzony do kilku frazesów - podkreślał Andrzej Franaszek, autor ukazującej się właśnie dwutomowej biografii znakomitego poety.

biografia_herbert_1200.jpg
Dwa tysiące stron życia. Czytamy biografię Herberta

- Próba zrozumienia czyjegoś życia to pasjonująca przygoda. W końcu układa nam się jakaś opowieść. Wydaje nam się, że w takim stopniu, w jakim jesteśmy w stanie zrozumieć drugiego człowieka, docieramy do czegoś - opowiadał Andrzej Franaszek. Istotne w przypadku biografii Zbigniewa Herberta jest jednak to, że funkcjonujący w powszechnym obiegu stereotypowy obraz jego życia przy bliższym spojrzeniu "komplikuje się".

- Bardzo starałem się ważyć racje. Może dlatego, że postać Herberta łączyła w sobie często sprzeczne bieguny. Bywał Herbert gniewny, niesprawiedliwy, apodyktyczny, bardzo radykalny w niektórych sądach, ale był równocześnie Herbert szlachetny, mężny, niemyślący o sobie - wymieniał gość Dwójki.

W rozmowie również m.in. o trudnej sztuce nieprzekraczania granic w pisaniu o intymnych sprawach bohatera biografii czy o tym, dlaczego Herbert często pisał "przeciwko czemuś". Andrzej Franaszek zdradził również, kto z wielkich Polaków będzie bohaterem jego kolejnej biograficznej opowieści. 

big_Czapscy-Herbertowie-Korespondencja1200.jpg
Potrzebni sobie do życia. O przyjaźni Herberta i Czapskiego

***

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Andrzej Franaszek (literaturoznawca, krytyk literacki, biograf Czesława Miłosza i Zbigniewa Herberta)

Data emisji: 18.04.2018

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

jp/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Herbertowi o stan szczęścia najłatwiej było w podróży"

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2018 12:00
- W luźnym zapiskach znajdziemy twarde zalecenie, że nie należy fotografować się z tzw. tubylcami. Spotykamy innych ludzi, a nie atrakcję turystyczną - mówił w Dwójce Andrzej Franaszek, autor dwutomowej biografii Zbigniewa Herberta, która ukaże się 18 kwietnia.
rozwiń zwiń