Miłosz nieznany. Powojenna przemiana poety

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2019 12:00
- Ten zbiór przedziwnych, wielogatunkowych tekstów dokonuje rewizji całości dzieła Miłosza. Pokazuje, że w czasie okupacji nastąpiło w nim głębokie przeobrażenie - o publikacji "W cieniu totalitaryzmów" mówiła w Dwójce prof. Joanna Zach.
Audio
  • Obraz Czesława Miłosza w książce "W cieniu totalitaryzmów" (Dwukropek/Dwójka)
Czesław Miłosz
Czesław MiłoszFoto: PAP/Jerzy Undro

"W cieniu totalitaryzmów" to obszerny, kilkusetstronicowy tom artykułów, które Czesław Miłosz napisał w latach 1940 - 1951, publikując je na łamach pism nadal niepodległej Litwy, a następnie - w powojennej prasie polskiej. Do tej pory znane były wąskiemu gronu miłoszologów, dziś możemy się zapoznać z nimi wszyscy. Czym zaskakują teksty poety z tego okresu? - Zobaczyłem Miłosza w rolach, w których go nie pamiętałem - mówił w Dwójce prof. Mariusz Urbanek. - Mamy tutaj Miłosza reportera, krytyka filmowego, ale także niesłychanie skrupulatnego komentatora politycznego.

Wojenne i powojenne artykuły pozwalają postawić pytania o postawę artysty wobec zbiorowego losu narodu, wobec kataklizmu okupacji, a potem - wobec nowej rzeczywistości politycznej 2. połowy lat 40. I choćby zastanowić się, czy rację miał Miłosz, podsumowując swe doświadczenia z kampanii wrześniowej roku 1939 retorycznym pytaniem: "Jak to się dzieje, że naród polski, posiadający wiele cnót, ma tak twarde serce. Jakąś beztroskę wobec ludzkich losów, brak zabiegania o polepszenie doli słabych, bezbronnych, maluczkich".

O książce "W cieniu totalitaryzmów" rozmawialiśmy z historykami literatury: prof. Joanną Zach, prof. Aleksandrem Fiutem i prof. Maciejem Urbanowskim.

***

Tytuł audycji: Dwukropek 

Prowadził: Andrzej Franaszek

Data emisji: 15.03.2019

Godzina emisji: 21.30


"W cieniu totalitaryzmów" Czesława Miłosza, okładka książki "W cieniu totalitaryzmów" Czesława Miłosza, okładka książki

jp/bch/kh


Czytaj także

O konflikcie Zbigniewa Herberta i Czesława Miłosza

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2018 15:11
"Rok myśliwego" czy "Rok jagnięcia"? W audycji analizowaliśmy nigdy nie wypowiedziany do końca spór, jaki prowadzili dwaj wielcy poeci.
rozwiń zwiń