Łukasz Musiał: nie potrafimy się od Kafki uwolnić

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2019 15:55
- Według Alberta Camusa prawdziwą siłą dzieł Kafki jest to, że zmuszają one czytelnika do ponownej lektury - przypominał Łukasz Musiał, autor wstępu do wydanego w serii Biblioteki Narodowej "Wyboru prozy" Franza Kafki.
Audio
  • Wokół twórczości Franza Kafki (Dwukropek/Dwójka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Nomad_Sou/Shutterstock.com

- Kafka jest jednym z klasyków literatury światowej, do których z jednej strony wznosimy modły, z drugiej niezbyt uważnie ich czytamy, posługując się raczej pewnym zestawem wygodnych stereotypów. I z Kafką do pewnego stopnia tak jest. Mam jednak wrażenie, że spośród wszystkich klasycznych psiarzy XX wieku on wciąż przemawia do nas najżywiej – mówił Łukasz Musiał.

W jakich nowych kontekstach interpretacyjnych można dziś umiejscawiać dzieła Kafki? Czego szukamy w tym pisarstwie? Czy literatura Kafki nas odmienia? Czy da się od niej uwolnić, skoro - jak powiedział gość "Dwukropka" - opowieści Kafki to są książki, z których się nie wraca?

***

Tytuł audycji: Dwukropek 

Prowadzi: Dorota Gacek

Gość: Łukasz Musiał (germanista, tłumacz, autor wstępu do wydanego w serii Biblioteki Narodowej "Wyboru prozy" Franza Kafki)

Data emisji: 29.03.2019

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

"Człowiek z piękną raną". Zagadka Franza Kafki

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2017 23:00
– Kafka jako pisarz i jako człowiek jest zbudowany na sprzeczności. Jego wielkość polega na tym, że tę sprzeczność widzi, czuje i potrafi nazwać – mówił Jakub Ekier, tłumacz "Procesu" Franza Kafki.
rozwiń zwiń